bookslandia.net.pl

Biznes IT Marketing Finanse

kwota wolna od podatku
Finanse

Czym jest kwota wolna od podatku i ile wynosi za 2022?

Pod koniec 2015 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kwota wolna od podatku w Polsce jest zbyt niska, przez co sprzeczna z konstytucją. Rząd stopniowo miał podwyższać jej wysokość. Od 2022 roku wraz ze zmianami wprowadzonym przez Polski Ład jest ona zdecydowanie większa. Czym jest i ile wynosi? Podpowiadamy.

Czym jest kwota wolna od podatku?

Kwota wolna od podatku jest wartością, od której w rocznym rozliczeniu podatkowym nie trzeba dokonywać wpłaty podatku dochodowego. Podstawą do wyliczenia jest dochód podatnika, czyli przychód zmniejszony o koszty jego uzyskania. Przysługuje ona wyłącznie płatnikom, którzy rozliczając się na zasadach ogólnych, czyli tak zwanej według skali podatkowej. Co to oznacza w praktyce? Pracownicy, którzy w ciągu roku zarobili mniej, niż wynosi kwota wolna od podatku, nie muszą wypłacać pieniędzy urzędowi skarbowemu.

Dzięki niej wszyscy mogą płacić niższe podatki, ale jej główną funkcją jest zabezpieczenie osób zarabiających najmniej. Przez wiele lat kwota wolna w Polsce wynosiła dokładnie 3091 zł, a w 2021 roku wzrosła do 8000 zł. Wraz z wejściem Polskiego Ładu od stycznia 2022 roku kwota wolna od podatku wynosi już 30 000 zł.

Kwota wolna od podatku funkcjonuje w większości systemów podatkowych na świecie. Jej wartość jest zależna od kraju, w którym się rozliczamy. W Niemczech jest to 9744 euro, we Francji 5963 euro, a w Wielkiej Brytanii 12 000 euro. Co ciekawe, najwyższą wartość przyjmuje na Cyprze, bo jest to aż 19 500 euro.

Ile wynosi kwota zmniejszająca podatek?

Podatnicy, którzy w ciągu roku zarobili mniej niż 30 tysięcy złotych i są opodatkowani skalą podatkową, będą zwolnieni z opłacania podatku od osób fizycznych. Mają również prawo do uzyskania zwrotu podatku ze skarbówki, ponieważ w ich imieniu pracodawca odprowadzał w ciągu roku obowiązkowe kwoty.

W bieżącym roku wysokość stawek podatku na zasadach ogólnych będzie wynosić odpowiednio 12% i 32%. W związku z Nowym Ładem zmianom ulega także kwota graniczna progów podatkowych. Osoby osiągające dochód do 120 tysięcy złotych obowiązywać będzie stawka w wysokości 12%, a ci z dochodem powyżej wspomnianej kwoty obowiązywać będzie stawka 32-procentowa.

Kwota wolna od podatku przysługuje podatnikom rozliczającym się według zasad ogólnych o dwóch progach dodatkowych, którzy rozliczają się na rocznych deklaracjach PIT-36 i PIT-37. Oznacza to, że z kwoty wolnej od podatku nie skorzystają osoby, które rozliczają się na podstawie karty podatkowej, ryczałtu lub za pośrednictwem podatku liniowego.

Materiał zewnętrzny