bookslandia.net.pl

Biznes IT Marketing Finanse

ux designer
IT

Czym jest UX Designer?

W XXI wieku pojawiają się zawody, które wcześniej nie były znane. Wszystko przez postępujący rozwój technologiczny. UX Designer to stosunkowo nowy zawód, który co roku zyskuje na popularności. Obecnie w Polsce poszukiwani są pracownicy wyspecjalizowani w tym zakresie. Mogą liczyć oni na dość wysokie wynagrodzenia. Ponadto jest to zawód, który jest przyszłościowy. Warto dowiedzieć się, czym zajmuje się UX Designer.

User Experience

Warto najpierw wyjaśnić, że UX to suma wszystkich reakcji, a ponadto odczuć, których doświadcza użytkownik naszego produktu. Oprócz tego UX to projektowanie doświadczeń użytkownika. Mowa tutaj o dbaniu o to, żeby konkretny produkt wzbudzał pozytywne odczucia w konsumentach, którzy z niego korzystają. Przeważnie takowy termin stosowany jest w odniesieniu do produktów cyfrowych. Trzeba tutaj wymienić przede wszystkim witryny internetowe, aplikacje mobilne, a także desktopowe. Należy nadmienić, że jest to termin dość szeroki, gdyż może dotyczyć produktów nie tylko fizycznych, ale również wszelakich usług. Obecnie UX Designer to zawód, który jest popularny nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych krajach. Można śmiało rzec, że jest to przyszłościowy zawód. Dlatego coraz więcej osób chce pracować na takowym stanowisku. Okazuje się, że UX Designer odpowiada głównie za projektowanie doświadczeń konsumenta od samych podstaw. Celem pracy takiej osoby jest zwiększenie satysfakcji klienta, który korzysta z produktu poprzez poprawę jego funkcjonalności, a ponadto użyteczności. Innym zadaniem jest dostarczenie produktu, który jest łatwy w obsłudze. Nie wolno też zapomnieć o zapewnieniu przyjemnych interakcji pomiędzy klientem a samym produktem.

UX Designer

Zobacz też, jak wygląda marketing w social media

UX Designer – zawód przyszłości

Co ciekawe, ludzie pracujący w tym zawodzie w większości przypadków odpowiedzialni są za produkty cyfrowe. Trzeba tutaj wymienić nie tylko witryny internetowe, ale także wszelakie aplikacje internetowe. UX Designer odpowiada za to, żeby po skorzystaniu z konkretnego produktu konsument myślał, że zakupił to, co było dla niego potrzebne. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że osoba pracująca na takim stanowisku nierzadko mylona jest z osobą UI Designera. W obecnych czasach można spotkać się z mitem, iż UX odpowiedzialny jest za to, żeby produkt był atrakcyjny wizualnie, co nie jest prawdą. Takie zadanie jest przeznaczone dla osoby, pracującej jako UI Designer. Takowy pracownik zajmuje się projektowaniem interfejsu użytkownika, o czym nie każdy wie. Ponadto UI Designer odpowiedzialny jest również za przygotowanie takich elementów, jak na przykład widocznej struktury strony internetowej, menu, rozkładu treści, a ponadto galerii zdjęć. Dodatkowo UI Designer musi zająć się projektowaniem szaty graficznej. Okazuje się, że bardzo istotnym aspektem pracy takiej osoby jest też optymalizacja wszelkich narzędzi, którymi posługuje się klient. Obecnie wiele średnich oraz dużych przedsiębiorstw poszukuje wykwalifikowanych UX Designer’ów. Mogą oni liczyć na bardzo dobre zarobki, co jest kwestią priorytetową dla wielu ludzi.

Przeczytaj również o zaletach kampanii reklamowych online