bookslandia.net.pl

Biznes IT Marketing Finanse

Pomoc w imporcie z Chin
Biznes

Pomoc w imporcie z Chin – z pośrednikiem czy bez?

Import towaru bezpośrednio od producenta w Chinach może zapewnić bardzo atrakcyjną cenę i umożliwić zwiększenie marży, co bezpośrednio przekłada się na wysokość osiąganych dochodów. Niestety dla osoby bez odpowiedniego doświadczenia taka przygoda może skończyć się niepowodzeniem. Co zrobić, by zakup towaru w Państwie Środka zapewnił same korzyści? Czy warto skorzystać z pomocy w imporcie z Chin? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy wpis.

Import towarów z Chin – pierwsze czynności

Zanim jeszcze na dobre zaczniemy kontaktować się z hurtowniami w Chinach, musimy przeprowadzić staranne rozeznanie rynku i dokładnie przeanalizować opłacalność importu wybranego asortymentu. Warto podczas takiej analizy brać pod uwagę ostateczny koszt produktów, na który złoży się cena wybranego towaru, koszt dostawy, należności celno-skarbowe oraz obsługa agencji, która przeprowadzi wszystkie procedury na granicy za nas. Dopiero znając wszystkie koszty, możemy stwierdzić, czy zakup towaru w Państwie Środka jest dobrym pomysłem. Pozornie najlepsze warunki cenowe otrzymamy, kontaktując się bezpośrednio z producentem, ale musimy zdawać sobie sprawę, że jeśli planujemy niewielkie zakupy, nie będziemy mogli liczyć na bardzo niskie ceny. Jeśli więc interesuje nas małoskalowy import z Chin pośrednik może wynegocjować dla nas zdecydowanie lepsze warunki i taka współpraca przyniesie korzyści obu stronom transakcji.

Ile czasu trwa import z Chin?

Wszystko zależy od tego jak będzie układać się współpraca z daną hurtownią, pośrednikiem lub producentem. Jeśli towar, który zamawiamy, jest już wyprodukowany, wszystko jest kwestią spakowania i wysyłki. Jeżeli produkty mają być wytwarzane na zamówienie, będziemy musieli poczekać dłużej, aż transport dotrze do kraju. Warto pamiętać, że zamawiając towar z Chin, możemy wybrać różne rodzaje transportu. Zdecydowanie najszybszy będzie transport lotniczy, ale jest on też najdroższy. Niższe ceny można osiągnąć, jeśli wybierzemy transport morski lub kolejowy, ale tutaj należy liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania na przesyłkę. Bardzo ważna w aspekcie szybkiego transportu jest znajomość lokalnego rynku, dlatego jeśli nie mamy rozeznania, warto wykorzystać pomoc w imporcie z Chin, jaką oferują pośrednicy. Wbrew pozorom korzystanie z ich usług nie sprawia z automatu, że cena produktów rośnie. Ze względu na duże zamówienia wykonywane przez nich, posiadają oni zdecydowanie lepsze ceny, z czego możemy skorzystać już na samym początku współpracy. Pomoc w imporcie z Chin jest więc nieoceniona nie tylko dla amatorów, ale także dużych firm zajmujących się wyszukiwaniem i zakupem chińskich produktów, które następnie trafiają na polski rynek.

Jak wygląda dokumentacja?

Import z Chin może przysporzyć sporych problemów, szczególnie jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z zakupem większej ilości towaru z krajów spoza UE. Ważne jest tu dopełnienie wszelkich formalności, bo bez nich nie uda się wwieźć do kraju żadnego transportu. Posiadanie dokumentów potwierdzających zakup oraz wartość przewożonego towaru to absolutna podstawa pozwalająca na obliczenie należności celno-skarbowych. Początkowym importerom poleca się współpracę z renomowanymi agencjami, które są w stanie zapewnić pomoc w imporcie z Chin polegającą na dopełnieniu wszelkich formalności na granicy. Dzięki takiej współpracy jedynym obowiązkiem kupującego jest opłacenie podatku VAT, cła oraz należności dla agencji celnej przeprowadzającej odprawę. Pamiętajmy, by wszędzie tam, gdzie zachodzi taka konieczność pamiętać o certyfikatach, które są wymagane na terenie naszego kraju i całej Unii Europejskiej.

Podsumowanie

Pomimo że zakup towaru bezpośrednio u producenta może być bardzo atrakcyjny z punktu widzenia każdej osoby zamierzającej dokonywać transakcji z firmami chińskimi, współpraca z pośrednikiem wcale nie jest złym pomysłem. Powinniśmy się na nią zdecydować zawsze, gdy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z importem lub w momencie, gdy nasze zamówienia nie będą należeć do największych i najdroższych. W takiej sytuacji może być to przysłowiowy strzał w dziesiątkę.