bookslandia.net.pl

Biznes IT Marketing Finanse

Biznes

Program lojalnościowy dla klientów – gdzie warto go wdrożyć?

W większości branż panuje wysoka konkurencja. Liczne firmy świadczą te same albo bardzo podobne usługi i oferują zbliżony asortyment towarów. W takiej sytuacji poszczególne przedsiębiorstwa muszą stawiać na przemyślane działania marketingowe. Dzięki nim można zdobyć przewagę nad innymi firmami z tej samej branży i zachęcić klientów do regularnego dokonywania zakupów. Wśród działań marketingowych o najwyższej skuteczności znajdują się programy lojalnościowe. Gdzie warto je wdrożyć?

Czym jest program lojalnościowy?

Program lojalnościowy to narzędzie, które służy zachęcaniu klientów ostatecznych do regularnego korzystania z danej oferty. Program oferuje im określone profity w zamian za zwiększenie wartości koszyka zakupowego, dokonanie ponownych zakupów lub wykonanie innej czynności. Do programu mogą przystąpić nabywcy ostateczni, a więc przede wszystkim konsumenci dokonujący zakupów w sklepach stacjonarnych i internetowych. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców.

Każdy program lojalnościowy stworzony przy współpracy z https://i360.com.pl/programy-lojalnosciowe/ ma z góry określony regulamin i zasady przyznawania nagród. W regulaminie opisane są zasady przystąpienia do programu, uczestnictwa w nim, czas trwania akcji, a także inne ważne informacje, związane z naliczaniem punktów i odbieraniem nagrody. Jeżeli program lojalnościowy przyjmuje formę money back, uczestnik w regulaminie znajdzie informację, jaki procent wartości zakupu i kiedy zostanie zwrócony na jego konto osobiste.

Gdzie potrzebne są programy lojalnościowe?

Program lojalnościowy jest potrzebny w każdej firmie, w której pojawiają się trudności z zachęceniem grupy docelowej do dokonywania regularnych zakupów. Dotyczy to zarówno sklepów z branży sportowej i turystycznej, jak i supermarketów i dyskontów. Akcja sprawia, że klient częściej decyduje się na wybór oferty konkretnej marki. Dzięki temu dany sklep osiąga regularne, wyższe zyski i ma większą stabilność finansową. 

Programy lojalnościowe można wprowadzać we wszystkich sklepach bez względu na to, w której branży działają. Ważne jest jedynie przygotowanie atrakcyjnego katalogu nagród dla danej grupy, by odpowiadała jej oczekiwaniom i charakterowi działalności sklepu, który wprowadza program. Co ważne, programy lojalnościowe są odpowiednie zarówno dla firm, które dopiero wchodzą na rynek, jak i dla tych, które na nim istnieją od wielu lat. Wystarczy dopasować wysokość budżetu na akcję marketingową do możliwości finansowych zamawiającej go firmy.