bookslandia.net.pl

Biznes IT Marketing Finanse

Vat 7 jak wysłać?
Biznes

Vat 7 jak wysłać?

Czy kiedykolwiek słyszałeś o vat 7? Jeśli tak, z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że tak jak z każdego podatku, również z vatu należy się rozliczyć. Jeśli jednak nigdy wcześniej nie słyszałeś o vacie 7, to mamy dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość. Otóż z nami nie tylko dowiesz się czym jest tak zwany vat 7, ale także pojmiesz, na jakich zasadach funkcjonuje oraz poznasz wszystkie informacje, które warto na jego temat wiedzieć.

Co to jest vat 7?

To pytanie nurtuje wielu początkujących przedsiębiorców, dlatego właśnie postaramy się wyjaśnić to możliwie jak najprościej oraz najszybciej. Otóż vat 7 to nic innego jak deklaracja podatkowa, którą właściciel firmy lub jego doradca musi sporządzić w określonym terminie, a następnie złożyć w urzędzie skarbowym. Co ciekawe sporządzenie takiej deklaracji wcale nie należy do najłatwiejszych zadań na świecie. Aby chociaż trochę ułatwić sobie to zadanie, warto jest oddać je w ręce profesjonalisty. Dlaczego? Dobrze wykwalifikowany finansista lub księgowy będzie w stanie zrobić to zadanie znacznie lepiej niż ktoś kto nie ma o tym zielonego pojęcia. Deklarację vat 7 należy przekazać do urzędu skarbowego w ściśle określonym terminie. Na rok 2020 był to 30 wrzesień.

Vat 7 jak wysłać?

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że istnieją dwa rodzaje deklaracji vat, pierwsza z nich to klasyczny vat 7, natomiast druga to vat 7k. Czym się różnią? Podstawowa różnica między nimi to nic innego, jak czas rozliczania się z podatku vat. Dajmy na to jeśli dany przedsiębiorca rozliczał się z podatku od towarów i usług co miesiąc, musi złożyć deklarację vat 7, jeśli jednak robił to co kwartał musi złożyć deklarację vat 7k. Zanim jednak złoży deklarację vat 7, musi on określić rodzaj składanej przez siebie deklaracji w formularzu vat-r.

Kto musi złożyć deklarację?

Tak jak już wspominaliśmy, deklarację vat 7 musi złożyć każdy właściciel firmy. Oznacza to, że obowiązek składania deklaracji vat 7 lub też vat 7k posiada każdy przedsiębiorca, który jest czynnym podatnikiem i odprowadza podatek od towarów oraz usług, czyli nic innego jak vat.

Co ciekawe, jeśli podatnik rozlicza się za swój vat co miesiąc, musi złożyć tak zwane deklaracje miesięczne. Termin na ich odesłanie jest do 25 dnia każdego miesiąca. Jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie, obowiązują go następujące terminy:

I kwartał do 25 kwietnia,
II kwartał do 25 lipca,
III kwartał do 25 października,
IV kwartał do 25 stycznia.

Ogólną deklarację vat 7 należy złożyć do 30 września 2020 roku.

Forma złożenia deklaracji
Do 2018 roku podatnik mógł złożyć swoją deklarację osobiście w urzędzie skarbowym. Jednak od 1 stycznia 2018 roku weszły w życie zmiany odnośnie składania tej deklaracji. Obecnie deklaracje podatkowe vat 7 wciąż napływają do urzędu skarbowego, jednak aby ją wysłać należy zrobić to elektronicznie. Elektroniczna forma wysyłki deklaracji to obecnie jedyny sposób na złożenie deklaracji vat 7 oraz vat 7 k.

Mamy nadzieję, że choć trochę wyjaśniliśmy Ci, czym jest vat 7.