bookslandia.net.pl

Biznes IT Marketing Finanse

Finanse

Wyjaśniamy, czy można wziąć kredyt na prawo jazdy

Wiele osób zastanawia się, czy można wziąć kredyt na prawo jazdy. Uproszczone formalności sprawiły, że o kredyt gotówkowy może się ubiegać prawie każdy. Gdy bank udziela kredytu, to musi sprawdzić, że pieniądze oferowane są osobie, która jest faktycznym wnioskodawcą. Niestety często zdarzają się sytuacje, że ktoś podszywa się pod inną osobę.

Weryfikacja wnioskodawcy

Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że najprostszym sposobem weryfikacji jest okazanie dokumentu tożsamości. Pytanie brzmi, czy dowodem tożsamości jest prawo jazdy. W tym artykule postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości i udzielić odpowiedzi na to pytanie. Warto mieć na uwadze, że każdy dokument umożliwiający potwierdzenie tożsamości konkretnej osoby uznawany za dokument tożsamości. Taki dokument powinien zawierać imię i nazwisko, miejsce urodzenie oraz zdjęcie. Dodatkowo mogą się też znaleźć informacje, które ułatwiają weryfikację danej osoby. Należy jednak pamiętać, że dokument tożsamości został dokładnie zdefiniowany w aktach prawnych. Przepisy określają, że jest to dowód osobisty, a także paszport ale częściowo. Art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 roku o dowodach osobistych precyzuje, że dowód osobisty to dokument, który stwierdza obywatelstwo polskie oraz tożsamość. Z kolei paszport na postawie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 13 lipca 2006 roku potwierdza tożsamość oraz uprawnia do przekraczania granicy.

Dokument prawa jazdy

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami określa, że prawo jazdy to dokument stwierdzający posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdem danej kategorii. To sprawia, że kredyt na dowód osobisty lub paszport można dostać bardzo łatwo, ale na prawo jazdy niezwykle ciężko. Niestety nie można wziąć kredytu w banku na prawo jazdy. Należy pamiętać, że dowód osobisty trzeba okazać przy zawieraniu wszelkich umów kredytowych. Warto dodać, że przy innych operacjach, takich jak wypłata gotówki można wylegitymować się innym dokumentem ze zdjęciem. Przykładowo może to być paszport lub legitymacja studencka. Do zawarcia umowy kredytowej niezbędne jest jednak przedstawienie paszportu. Nie wszystkie banki akceptują paszport, dlatego trzeba się wcześniej dokładnie dowiedzieć. Wynika to z faktu, że przepisy prawa nie definiują paszportu jako dokumentu potwierdzającego tożsamość. Przez internet lub telefon także można zaciągnąć kredyt bez okazywania dowodu osobistego. Wtedy trzeba jednak podać numer oraz serię dowodu. Zobacz więcej na jaka-lokata.pl.

Kredyt na prawo jazdy

Oczywiście na rynku pozabankowym można się starać o uzyskanie kredytu na prawo jazdy. Trzeba jednak pamiętać, że też nie jest to łatwe i trzeba poświęcić sporo czasu, żeby znaleźć odpowiedniego kredytodawcę. Przed podpisaniem umowy należy ją dokładnie przeczytać, żeby wszystko było dla nas zrozumiałe. Dużo zależy również od wysokości kredytu. Dowód osobisty jest akceptowalny w większości firm pożyczkowych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że takie firmy oferują nie tylko szybkie chwilówki, ale również pożyczki na raty. W niektórych formularzach trzeba wpisać jedynie PESEL, natomiast nie jest konieczne podawanie numeru oraz serii dowodu osobistego. Możesz ten numer spisać z prawa jazdy, jeśli go nie pamiętasz. Można śmiało powiedzieć, że na podstawie prawa jazdy nie da się zaciągnąć standardowego kredytu. Warte uwagi są kredyty specjalne dla poszczególnych grup zawodowych, takich jak na przykład kierowcy zawodowi. Są one ustalane na warunkach preferencyjnych. Prawo jazdy może być dowodem posiadania uprawnień do kierowania pojazdami. Nie jest to niestety dokument potwierdzający tożsamość.