bookslandia.net.pl

Biznes IT Marketing Finanse

Idealna praca dla emerytki
Praca

Idealna praca dla emerytki

Czas emerytury to dla wielu osób wyczekany okres odpoczynku po wieloletniej pracy zawodowej. Wiele osób jednak nie jest gotowych, by zrezygnować z obowiązków zawodowych. Dobre samopoczucie i wysoki poziom energii to czynnik, który często zachęca emerytów do kontynuacji aktywności. Równie ważny jest też aspekt finansowy – emeryci zdani jedynie na wypłacaną emeryturę, poszukują dodatkowych źródeł dochodu – by zabezpieczyć swoje podstawowe potrzeby, a czasem również, by móc wesprzeć finansowo dzieci i wnuki. Jakiej pracy mogą się podjąć, by zdobyć dodatkowe pieniądze?

Dobra praca na jesień życia

Wiele osób po przejściu na emeryturę kontynuuje swoją dotychczasową pracę zawodową. Bywa też, że po latach pełnoetatowego zajęcia, emeryci decydują się na pracę w niepełnym wymiarze godzin, by z jednej strony móc zarobić, ale z drugiej, nie obciążać zbyt mocno organizmu. W dzisiejszych czasach, gdy pracodawcy są coraz bardziej otwarci na zatrudnianie seniorów, możliwości zatrudnienia jest bardzo wiele. Panowie często decydują się na pracę w ochronie czy jako kierowcy taksówek. W przypadku pań zazwyczaj decyzje co do rodzaju kariery zawodowej na emeryturze są nieco bardziej zróżnicowane.

Emerytka w pracy

Kobiety – emerytki często odnajdują w sobie chęć opieki nad innymi. Doświadczone wychowaniem dzieci i wnuków, mają wystarczającą wiedzę i cierpliwość, by móc zajmować się kolejnymi pokoleniami. W takiej sytuacji opieka nad dziećmi to dobra praca dla emerytki, która cieszy się dobrym zdrowiem i energią. Niełatwo przecież zapanować nad niesfornym brzdącem i spędzać z nim czas na zabawach i spacerach, dlatego dobra kondycja to niezbędna cecha pracującej w tej roli emerytki. Jeśli zaś panie poszukują bardziej spokojnej pracy, mogą rozważyć zatrudnienie w supermarketach czy mniejszych sklepach, zazwyczaj na stanowisku obsługi kasowej. Handel zazwyczaj jest sferą bardzo otwartą na współpracę z seniorkami i wiele kobiet znajduje tam ciekawe zajęcie na kilkanaście dodatkowych godzin w tygodniu. Panie emerytki często doceniane są również jako pomoc domowa, która jest w stanie zadbać o rodzinę, ugotować smaczny obiad, czy pomóc gospodarzom w domowych obowiązkach. Niezależnie od wybranego rodzaju pracy, warto podkreślić, że każda aktywność działa zbawiennie, zwłaszcza w czasie, gdy szczyt kariery zawodowej mamy już za sobą. Z reguły wraz z przejściem na emeryturę zmniejsza się częstotliwość kontaktów towarzyskich, a emeryci doznają poczucia osamotnienia i bycia niepotrzebnym. Dodatkowa praca pozwala im nadal czuć się spełnionymi, daje także motywację do tego, by dbać o siebie i jak najdłużej być w dobrej formie.