Urlop macierzyński, jak powszechnie wiadomo jest niezbywalnym prawem każdej mamy. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że można go współdzielić także z ojcem dziecka. Z niniejszego artykułu można dowiedzieć się na jakich zasadach opiera się tego typu rozwiązanie.
Ile trwa urlop macierzyński?
W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że urlop macierzyński rozpoczyna się już w dniu porodu, a co najważniejsze trwa przez 20 najbliższych tygodni. Zgodnie z aktualnymi przepisami każda mama musi wykorzystać przynajmniej 14 tygodni urlopu. Pozostałe 6 tygodni mogą zostać z kolei przekazane ojcu dziecka. Pamiętać należy jednak o tym, że długość urlopu macierzyńskiego może zostać wydłużona. Do takiej sytuacji dochodzi w sytuacji, gdy podczas jednego porodu urodzi się więcej niż jedno dziecko. W przypadku bliźniaków urlop macierzyński trwa 31 tygodni. Przy trójce dzieci urlop trwa 33 tygodnie, a przy czwórce 35 tygodni. Przy większej liczbie dzieci urlop trwa 37 tygodni.
Zobacz też jak wygląda świadczenie pielęgnacyjne na osoby starsze
Urlop macierzyński wynagrodzenie
Podczas urlopu macierzyńskiego każdej mamie niestety nie przysługuje stosowne wynagrodzenie. W czasie urlopu przyznawany jest jednak zasiłek. Pamiętać należy jednak o tym, że przysługuje on tylko wtedy, gdy mama jest objęta ubezpieczeniem chorobowym. Kwota zasiłku uzależniona jest głównie od wysokości pensji albo składki, która jest systematycznie odprowadzana na ubezpieczenie chorobowe. Drugi wariant dotyczy oczywiście kobiet, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Przy 20-tygodniowym urlopie macierzyńskim każdej kobiecie przysługuje zasiłek 100% podstawy wymiaru. Warto wspomnieć również o tym, że jako podstawę wymiaru przyjmuje się oczywiście średnie wynagrodzenie z ostatniego roku.
Jak powrócić do pracy?
Powrót do pracy po macierzyńskim dla wielu kobiet jest bardzo stresującym doświadczeniem, dlatego też warto odpowiednio się przygotować. W pierwszej kolejności należy zadbać oczywiście o to, aby dziecko czuło się bezpiecznie w domu. Kluczem do sukcesu jest oczywiście to, aby znaleźć zaufanego opiekuna dla dziecka, co niestety nie zawsze jest prostym zadaniem. Bardzo ważne jest również to, aby jak najszybciej uregulować rytm dnia. Mało kobiet zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba zadbać o garderobę. Jeżeli w miejscu pracy obowiązuje dress code, to zazwyczaj trzeba będzie uzupełnić garderobę. Przed pierwszym dniem w pracy warto pójść do kosmetyczki i ulubionego fryzjera. Dobrym pomysłem jest również upewnienie się, czy w miejscu pracy będzie miejsce, w którym bez stresu będzie można odciągnąć pokarm. Na samym końcu należy wspomnieć o tym, aby zwrócić uwagę na strukturę organizacji. Na wielu stanowiskach pracy przez 12 miesięcy może naprawdę bardzo dużo się zmienić. W wielu firmach pracować mogą nowi pracownicy, z którymi trzeba się oczywiście przywitać i zapoznać. Podczas urlopu macierzyńskiego warto utrzymać kontakty towarzyskie ze współpracownikami, dzięki czemu powrót będzie mniej stresujący. Pamiętać należy również o tym, że koniec urlopu macierzyńskiego to również idealny czas na zmianę pracy.
Sprawdź również, kiedy przychodzi zwrot podatku