bookslandia.net.pl

Biznes IT Marketing Finanse

zwrot podatku
Finanse

Zwrot podatku – kiedy przychodzi?

Wiele osób zastanawia się, kiedy można otrzymać zwrot podatku. Często jest on wyczekiwany przez ludzi. Obecnie kwota wolna od podatku została znacznie zwiększona, dlatego zwroty podatku są o wiele wyższe. Przekłada się to na zwiększone zainteresowanie tym tematem. Warto dowiedzieć się, kiedy można spodziewać się zwrotu podatku.

Zwrot podatku

Okazuje się, że na zwrot podatku urząd skarbowy ma 3 miesiące od czasu otrzymania zeznania. Oprócz tego ma 45 dni czasu w przypadku, kiedy zeznanie zostało złożone przez drogę elektroniczną, co jest w obecnych czasach coraz popularniejszą opcją w tym zakresie. W przypadku, kiedy przeprowadzamy korektę PIT, czas na zwrot podatku może wydłużyć się nawet o następne 3 miesiące. Trzeba też powiedzieć o sytuacji, w której urząd skarbowy spóźnia się z ustawowym terminem. W takim przypadku przysługująca podatnikowi kwota wynikająca z zeznania rocznego musi zostać powiększona o odsetki z tytułu należności za powstałą zwłokę, o czym nie każdy wie. Często zwrot podatku jest bardzo istotny w domowym budżecie rodziny. Zwłaszcza, że wprowadzenie Nowego Ładu doprowadziło do tego, iż kwota wolna od podatku została wielokrotnie zwiększona. Powinno odbić się to pozytywnie na budżecie domowym wielu rodzin. Niestety wysoka inflacja powoduje, że zwrot zostaje nieco pomniejszona. Wszystko jest spowodowane siłą nabywczą pieniądza.

zwrot podatku

Dowiedz się też, jak wygląda świadczenie pielęgnacyjne na osoby starsze

Kiedy następuje zwrot?

Na zwrot można liczyć od trzech miesięcy od dnia otrzymania PIT’u drogą tradycyjną. Mowa tutaj o dostarczeniu deklaracji podatkowej bezpośrednio do biura podawczego urzędu skarbowego. Można też w tym zakresie zastosować drogą pocztową. Natomiast zwrot w przypadku otrzymania PIT drogą elektroniczną może trwać nawet 45 dni. W przypadku, kiedy wysokość zwrotu nie przekroczy 16 złotych, nadpłata w sposób automatyczny podlegnie zaliczeniu na poczet przyszłych zaległości podatkowych, o czym nie każdy wie. Trzeba też powiedzieć o tym, że zwrot podatku może zostać dostarczony na 3 sposoby. Mowa tutaj o zastosowaniu Poczty Polskiej. W tym wypadku zwrot zostanie wysłany na adres, który został wskazany w deklaracji podatkowej. Trzeba też dodać o opcji wysłaniu zwrotu na numer konta bankowego. Zwrot można też otrzymać osobiście w kasie urzędu skarbowego. W przypadku, kiedy urząd nie posiada numeru konta bankowego podatnika, zwrot zostanie otrzymany przez pocztę. Wszystko wysłane jest na adres podany w zeznaniu rocznym, na przykład w PIT-37. Warto też wiedzieć o innej sytuacji. W przypadku, gdy kwota zwrotu podatku jest niższa niż koszty upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym – obecnie mowa tutaj o równowartości 16 złotych – należny zwrot podatku zostanie zaliczony w sposób automatyczny na poczet przyszłościowych zobowiązań podatkowych. W takiej sytuacji dana osoba nie otrzyma zwrotu podatku. Jeżeli natomiast kwota zwrotu jest większa niż 16 złotych, w takim przypadku przesyłana pocztą kwota zostanie pomniejszona o wszelkie opłaty pocztowe. Zdecydowanie warto o tym pamiętać, żeby później nie było niespodzianek.

Wiesz już na czym polega praca logistyka? Jeżeli nie, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!