bookslandia.net.pl

Biznes IT Marketing Finanse

PIT-28 Online
Finanse

Czy można rozliczyć PIT-28 Online?

PIT-28 to rozliczenie obejmujące swoim zasięgiem tych podatników, którzy podjęli się decyzji o rozliczaniu swoich dochodów na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Mogą z nich skorzystać podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, jak również wspólnicy spółek cywilnych, jawnych i Ci rozliczający się z umów najmu (a także podnajmu, dzierżawy i innych podobnych). Formularz ten składa się z dwóch- jest to PIT-28 i PIT-28S. Czy możliwe jest rozliczenie w formie online? Jak to zrobić? 

Czy można rozliczyć PIT-28 online? Jak to zrobić?

PIT-28 Online i jego złożenie w formie elektronicznej jest możliwe i coraz częściej stosowane. Jednak, aby to zrobić, należy pamiętać o tym, aby podać uzyskaną kwotę przychodu z zeszłego roku w ramach weryfikacji przez Urząd Skarbowy. Możemy wykorzystać w tym celu również dedykowane programy dostępne w Internecie. Dzięki nim w prosty sposób wypełnisz PIT-28 wraz z wszystkimi załącznikami. Nie musisz znać się na kwestiach podatkowych, ponieważ program sam zaproponuje możliwości wyboru i wypełnienia oraz podpowie Ci, jakie dokumenty będą konieczne. 

Kiedy obowiązuje rozliczenie PIT-28?

Podatnik ma obowiązek złożyć formularz PIT-28 i PIT-28S w sytuacji, gdy:

  • do 20 dnia miesiąca po miesiącu, w którym osiągnął przychód w danym roku podatkowym, lub do jego końca, jeśli przychód osiągnął w grudniu danego roku podatkowego.
  • wykonał wpłaty na rzecz ryczałtu ewidencjonowanego z tytułu umów najmu, dzierżawy i innych, pod warunkiem, iż będzie to pierwsza w obecnym roku płatność z tytułu tych przychodów.

Dla kogo rozliczenie PIT-28?

Formularz PIT-28 jest odpowiedni w przypadku osób uzyskujących przychody z poniższych pozycji:

  • jednoosobowa działalność gospodarcza opodatkowana ryczałtem,
  • działalność w formie spółki opodatkowana ryczałtem,
  • najem prywatny nieruchomości zlokalizowanej zarówno w Polsce, jak i za granicą,
  • sprzedaż własnych wyrobów rolnych lub zwierzęcych wytworzonych nieprzemysłowo. 

Kogo nie dotyczy rozliczenie PIT-28?

Kto nie może skorzystać z formy rozliczenia PIT-28 od ryczałtu ewidencjonowanego? Do tej grupy z pewnością zaliczyć możemy aptekarzy, podatników prowadzących działalność pozarolniczą w wolnych zawodach, detektywów, ochroniarzy, właścicieli lombardów, handlarzy sprzętem i wytwórców produktów akcyzowych (od których wyjątkiem są Ci zajmujący się odnawialnymi źródłami energii czy energią elektryczną). 

Czy warto złożyć deklarację PIT-28 za pośrednictwem sieci?

Jeśli chcesz szybko i sprawnie wywiązać się ze swoich obowiązków podatnika zdecydowanie dobrym pomysłem jest złożenie deklaracji za pośrednictwem sieci. Dzięki tej formie rozliczenia możesz znacznie zaoszczędzić swój czas poświęcony na stanie w kolejkach w punktach stacjonarnych. Dodatkowo podczas składania deklaracji przez Internet nie ma konieczności zastosowania elektronicznego podpisu. Dzięki temu każdy podatnik może złożyć deklaracje za pośrednictwem sieci, co znacznie ułatwia sytuację. Nie musisz więc rezygnować z tego pomysłu, jeśli nie posiadasz podpisu elektronicznego lub obawiasz się kwestii technicznych.