bookslandia.net.pl

Biznes IT Marketing Finanse

Jak obliczyć odsetki proste?
Finanse

Jak obliczyć odsetki proste?

Nim podejmiemy decyzję o zamrożeniu naszych środków na bankowej lokacie czy zdecydujemy się na kredyt lub przekroczenie limitu karty kredytowej, warto wiedzieć jak porównać oferty różnych banków. Istnieją oczywiście proste kalkulatory w sieci, które pozwalają na obliczenie wielu skomplikowanych operacji finansowych to jednak zawsze lepiej samemu rozumieć i znać podstawy finansowej matematyki. Pozwala to pomnażać nam nasze ciężko zarobione pieniądze.

Kiedy banki stosują odsetki proste?

Odsetki proste najczęściej są wykorzystywane do produktów o okresie trwania krótszym niż rok: lokaty krótkoterminowe czy szybkie pożyczki lub krótkotrwałe przekroczenie terminu spłaty zadłużenia na karcie kredytowej. Czasem są one również stosowane w wymianie handlowej przy transakcjach z odroczonym terminem płatności. W przeciwieństwie do wielu innych zagadnień z dziedziny finansów (jak np. równanie do obliczenia swapu przy obrocie dwoma lubi więcej walutami), odsetki proste obliczymy samodzielnie dysponując wiedzą i kartką papieru (lub telefonem komórkowym).

Czym są odsetki?

Odsetki to kwota jaką otrzymamy od banku po zakończeniu (zamknięciu) lokaty terminowej lub pieniądze, które my zapłacimy bankowi za to, że ten udzielił nam kwoty kredytu w określonej wysokości. Ich wysokość zależy od oprocentowania (lokaty lub kredytu), okresu czasu po którym nastąpi kapitalizacja odsetek oraz okresu czasu naliczania odsetek. Być może brzmi to nieco zawile, lecz zostanie to wytłumaczone na prostym przykładzie. Tymczasem, jeżeli chcemy zrozumieć jak działają lokaty, trzeba też wiedzieć, czym jest kapitalizacja odsetek.

Co to jest kapitalizacja odsetek?

Kapitalizacja odsetek oznacza powiększenie kwoty środków finansowych o należne (czyli wynikające z zapisów umowy) odsetki. Innymi słowy, jest to spieniężenie odsetek. W tym kontekście pojawiają się jeszcze dwa nowe terminy: procent prosty i procent składany.
Z procentem prostym mamy do czynienia, gdy odsetki po kapitalizacji nie powiększają kapitału bazowego. Czyli w każdym okresie rozliczeniowym lokata „pracuje” na tej samej kwocie bazowej. Natomiast procent składany odnosi się do sytuacji, gdy po każdej kapitalizacji odsetek są one doliczane do bazowej kwoty kapitału, powiększając go i w ten sposób generując wyższą kwotę odsetek pochodzących z lokaty na koniec kolejnego okresu rozliczeniowego.

Jak wyliczyć odsetki proste?

Załóżmy, że postanowiliśmy powierzyć nasze środki na 2 lata, w wysokości 1000 PLN z oprocentowaniem 1% w skali roku. Okres po którym następuje kapitalizacja odsetek to 1 rok (czyli oprocentowanie w skali roku). Jeżeli mowa o odsetkach prostych, to znaczy, że nie zostaną one dopisane do kapitału bazowego na koniec okresu rozliczeniowego. W ten sposób zarobimy na lokacie prawie 20 złotych.
(2 lata / 1 rok) * 1000 PLN * 0,01 = 20 PLN
Prawie, gdyż bank odpisze od tej kwoty podatek Belki wynoszący 19%, czyli aż 3,8 PLN.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *