Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Odsetki proste – jak je obliczyć?

17 listopada 2020 Jak obliczyć odsetki proste?

Nim podejmiemy decyzję o zamrożeniu naszych środków na bankowej lokacie czy zdecydujemy się na kredyt lub przekroczenie limitu karty kredytowej, warto wiedzieć jak porównać oferty różnych banków. Istnieją oczywiście proste kalkulatory w sieci, które pozwalają na obliczenie wielu skomplikowanych operacji finansowych to jednak zawsze lepiej samemu rozumieć i znać podstawy finansowej matematyki. Pozwala to pomnażać nam nasze ciężko zarobione pieniądze. Jeszcze pomocniejsze są tutaj odsetki proste, którym to poświęcimy ten artykuł.

Kiedy banki stosują odsetki proste?

Odsetki proste najczęściej są wykorzystywane do produktów o okresie trwania krótszym niż rok: lokaty krótkoterminowe czy szybkie pożyczki lub krótkotrwałe przekroczenie terminu spłaty zadłużenia na karcie kredytowej. Czasem są one również stosowane w wymianie handlowej przy transakcjach z odroczonym terminem płatności. W przeciwieństwie do wielu innych zagadnień z dziedziny finansów (jak np. równanie do obliczenia swapu przy obrocie dwoma lubi więcej walutami), odsetki proste obliczymy samodzielnie dysponując wiedzą i kartką papieru (lub telefonem komórkowym).

odsetki proste

Czym są odsetki?

Odsetki to kwota jaką otrzymamy od banku po zakończeniu (zamknięciu) lokaty terminowej lub pieniądze, które my zapłacimy bankowi za to, że ten udzielił nam kwoty kredytu w określonej wysokości. Ich wysokość zależy od oprocentowania (lokaty lub kredytu), okresu czasu po którym nastąpi kapitalizacja odsetek oraz okresu czasu naliczania odsetek. Być może brzmi to nieco zawile, lecz zostanie to wytłumaczone na prostym przykładzie. Tymczasem, jeżeli chcemy zrozumieć jak działają lokaty, trzeba też wiedzieć, czym jest kapitalizacja odsetek.

Co to jest kapitalizacja odsetek?

Kapitalizacja odsetek oznacza powiększenie kwoty środków finansowych o należne (czyli wynikające z zapisów umowy) odsetki. Innymi słowy, jest to spieniężenie odsetek. W tym kontekście pojawiają się jeszcze dwa nowe terminy: procent prosty i procent składany.
Z procentem prostym mamy do czynienia, gdy odsetki po kapitalizacji nie powiększają kapitału bazowego. Czyli w każdym okresie rozliczeniowym lokata „pracuje” na tej samej kwocie bazowej. Natomiast procent składany odnosi się do sytuacji, gdy po każdej kapitalizacji odsetek są one doliczane do bazowej kwoty kapitału, powiększając go i w ten sposób generując wyższą kwotę odsetek pochodzących z lokaty na koniec kolejnego okresu rozliczeniowego.

Jak wyliczyć odsetki proste?

Załóżmy, że postanowiliśmy powierzyć nasze środki na 2 lata, w wysokości 1000 PLN z oprocentowaniem 1% w skali roku. Okres po którym następuje kapitalizacja odsetek to 1 rok (czyli oprocentowanie w skali roku). Jeżeli mowa o odsetkach prostych, to znaczy, że nie zostaną one dopisane do kapitału bazowego na koniec okresu rozliczeniowego. W ten sposób zarobimy na lokacie prawie 20 złotych.
(2 lata / 1 rok) * 1000 PLN * 0,01 = 20 PLN
Prawie, gdyż bank odpisze od tej kwoty podatek Belki wynoszący 19%, czyli aż 3,8 PLN.

Sprawdź też, kiedy przychodzi zwrot podatku

Bądź o krok do przodu przed innymi

Temat odsetek na pewno nie raz obił ci się o uszy. Ludzie coraz to chętniej interesują się tym zagadnieniem. Nie a się im co dziwić. Każdy z nas na pewno chciałby zaoszczędzić tyle, ile się tylko da. Wiele rzeczy zostaje jednak często niewyjaśnionych i niepewnych. Ludzie wiedzą mniej więcej czym są odsetki proste ale nie znają zasady na której podstawie są one liczone. Jeżeli dobrze zapoznasz się z tym tematem, będziesz wówczas w stanie uniknąć wielu niepotrzebnych nieporozumień. Pewniej podejdziesz do kwestii umowy oraz jej warunków. 

odsetki proste bank

Kto pyta nie błądzi!

Każdy z nas czasem pobłądzi. Najlepiej jest uczyć się na błędach innych ale oczywiście nie można polegać tylko na tym. Mając styczność z jakimkolwiek oprocentowaniem, warto pytać, tak aby jak najlepiej czuć się zapoznanym z danym tematem. W końcu – kto pyta, nie błądzi! Nie każdy z nas przecież lubi i ogarnia matematykę. Dla jednych z nas obliczenia takie mogą wydawać się banalne a dla drugich z kolei będą czarną magią.

Zobrazowanie  wyobrażenie sobie tego, ile można zyskać stawiając na oprocentowanie jest nie lada wyzwaniem. Można się naprawdę mocno pogubić we wszystkich tych cyferkach.

Odsetki proste i inne mniej lub bardziej skomplikowane obliczenia

Znasz już wzór na obliczenie odsetek składanych. Pamiętaj o tym, że to tylko jeden z mnóstwa wzorów stosowanych w rachunkowości. Odsetki proste nie są trudne do zrozumienia. Znając już ten podstawowy wzór, możemy być spokojniejsi. Wiem już ile możemy zarobić i jaki jest stosunek odsetek do całości naszej kwoty. Warto od czasu do czasu zaglądnąć na strony internetowe związane z rachunkowością czy też poczytać magazyn. Finanse i rachunkowość t sektor gospodarki który stale się rozwija i może nas zaskoczyć.

Sprawdź również https://bookslandia.net.pl/wyjasniamy-czy-mozna-wziac-kredyt-na-prawo-jazdy/

Zegarek męski

Redakcja bookslandia.net.pl

Nasza redakcja tworzy artykuły, pomagające naszym czytelnikom odnaleźć się w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Fame MMA Friday Arena
kwota wolna od podatku
zasiłek opiekuńczy na osobę starszą

Jesteś zainteresowany reklamą?