bookslandia.net.pl

Biznes IT Marketing Finanse

R a marketing czyli jakie są zadania public relations a jakie marketingu
Marketing

PR a marketing czyli jakie są zadania public relations a jakie marketingu

Marketing i public relations to bardzo popularny kierunek studiów. Niektórzy ludzie nie wiedzą, że pojęcie marketingu i pojęcie public relations różnią się od siebie. Czym tak naprawdę jest marketing a czym jest public relations? Warto dowiedzieć się tego szczególnie, jeżeli ktoś działa w szeroko pojętej przedsiębiorczości.

Dobry i zły pr

Bardzo często słyszy się stwierdzenia, że ktoś lub coś ma dobry albo zły pr. Nie trzeba być ekspertem, aby wiedzieć, że dotyczy to dobrej lub złej sławy, dobrych lub złych opinii. Jeżeli o czymś mówi się że ma dobry pr, jest to bardzo dobra wiadomość. Oznacza to, że firma lub dana osoba jest szanowana na rynku. Co innego, jeśli mówimy o złym pr. Wtedy jest to wezwanie do tego, aby popracować nad odbiorem osoby lub marki przez innych ludzi. W tym potencjalnych klientów.

Pozytywne i negatywne opinie

Eksperci od marketingu i public relations mają na głowie sporo wyzwanie. Z pewnością zadania zmieniły się w przeciągu ostatniej dekady. Pojawiły się nowe kanały, przez które klienci trafiają do firmy. Trzeba dbać o opinie również w Internecie. Bardzo często tam nowi klienci szukają informacji o firmie. Jeżeli znajdują niepochlebne opinie, mogą pójść do konkurencji. Dlatego właśnie trzeba dbać o pozytywne opinie wszędzie.Marketing XXI wieku to zdecydowanie inny marketing niż marketing wieku XX.

Dobry fachowiec

Warto dbać o to, aby nie tylko ludzie z zewnątrz mieli dobrą opinię o firmie. Warto także zadbać o to, aby sami pracownicy byli najlepszą reklamą swojej firmy. Jeżeli nie będą oni szeptać negatywnie o firmie, to ta zła opinia nie dotrze do potencjalnych klientów. Zadowolony klient, ale też zadowolony pracownik, to może być najlepsza reklama danej firmy. Ostatnio sporo mówi się także o temacie marki osobistej. Wiele osobistości potrzebuje dobrego marketingu. Oznacza to zapotrzebowanie na dobrych fachowców.

Szacunek dla pracy każdego pracownika

Public relations odwołuje się do świadomości konsumentów, natomiast marketing ma promować produkt i zająć się jego promocją, a poźniej sprzedażą. Tak naprawdę sukces danej firmy i danego produktu jest dziełem wszystkim pracującym w tej firmie. Kontrowersyjne jest powiedzenie, że działania wykonywane przez wszystkich pracowników mają równą wartość. Prawda jest jednak taka, że bez pracy pracowników najniższego szczebla wytworzenie wielu produktów po prostu nie byłoby możliwe. Dlatego też należy szanować pracę każdego pracownika. Taki szacunek przyniesie dobry PR. Pr a marketing to ważne zagadnienie.