bookslandia.net.pl

Biznes IT Marketing Finanse

Jak znaleźć interesujący nas numer telefonu komórkowego?
IT

Jak znaleźć interesujący nas numer telefonu komórkowego?

Czasem pojawia się potrzeba znalezienia numeru telefonu komórkowego do znanej osoby lub firmy. W dawnych czasach do tego celu służyła papierowa książka telefoniczna, którą – zaktualizowaną – co roku wydawała Telekomunikacja Polska. Wraz z rozwojem Internetu, wzrosło niestety również ryzyko kradzieży i wykorzystania pozornie niewinnych danych. Niegdyś wygodne rozwiązanie, dzisiaj nie sprawdziłoby się zupełnie choćby z powodu znacznie większej liczby abonentów.

Internetowa książka telefoniczna

Poszukując konkretnej osoby czy firmy, mamy do dyspozycji narzędzie, jakim jest internetowa książka telefoniczna numerów komórkowych. Na polskim rynku istnieje kilka alternatywnych rozwiązań, bardzo do siebie podobnych. Zazwyczaj uzyskujemy możliwość przeszukiwania bazy po stworzeniu konta oraz uiszczeniu opłaty za dostęp do pożądanej przez nas ilości rekordów.

Polskie książki telefoniczne mają w swoich bazach dane ok. kilka milionów abonentów, ale nie oznacza to, że zawsze znajdziemy tam wszystkie potrzebne informacje. Jeżeli numer został zastrzeżony przez abonenta, to zgodnie z RODO operatorzy nie mają prawa ich przekazywać poprzez książki telefoniczne. Jednak nie oznacza to, że jako abonenci chcący ukryć swój numer jesteśmy całkiem bezpieczni, ani tym bardziej, że nie jesteśmy w stanie odkryć tożsamości osoby dzwoniącej z numeru, którego brak w książce telefonicznej operatora.

Truecaller i serwisy kto dzwonił

Bardzo dobrym pomysłem jest zablokowanie możliwości wykonywania do nas połączeń z numerów zastrzeżonych. Jeżeli skorzystamy z tej opcji, osoba z zastrzeżonym numerem telefonu przy próbie dodzwonienia się do nas usłyszy miły komunikat o możliwości połączenia się tylko w przypadku ujawnienia swojego numeru.
Natomiast my, jeżeli chcemy się dowiedzieć czy dzwonił do nas dawno niewidziany znajomy z nowego numeru telefonu czy natrętny telemarketer, możemy wyszukać dany numer w sieci w serwisach typu „kto dzwonił”, „czyj to numer” etc. Oczywiście, również nie jest to niezawodne rozwiązanie, jednak często bardzo pomocne.

Inną, świetną usługą jest Truecaller. Aby skorzystać z tego narzędzia jesteśmy zobligowani do udostępnienia aplikacji danych z naszej listy kontaktów. Oczywiście, nie jest to idealne rozwiązanie i ma sporo minusów, to jednak dzięki temu, w bazie Truecaller możemy znaleźć numery osób, które nie udostępniają swojego numeru w oficjalnych książkach telefonicznych, gdyż baza Truecaller jest taką „wikipedią numerów komórkowych”. Działa w oparciu o dane zebrane od indywidualnych Internautów. Dzięki temu appka Truecaller na naszym telefonie może nas chronić przed spamem i niechcianymi rozmowami. Ale oczywiście, coś za coś. Za możliwość identyfikowania płacimy udostępnieniem naszego numeru do identyfikacji innym Internautom.

Jak było kiedyś: łatwiej, ale czy bezpieczniej?

Jeżeli ktoś pragnie podpatrzeć jak kiedyś działały papierowe książki telefoniczne (i były niebezpieczne!), a których dzisiaj nie pamiętają nawet najstarsi górale, można zobaczyć na YouTubie zerkając jak Arnold Schwarzenegger vel Terminator T-800 skutecznie poszukuje Sary Connor w pierwszej części kultowej serii. Brak ochrony danych osobowych, ich pełna jawność pozwalała dowiedzieć się nawet takich szczegółów jak adres zamieszkania dowolnego abonenta. Książki telefoniczne były ogólnodostępne w budkach telefonicznych.