bookslandia.net.pl

Biznes IT Marketing Finanse

Jak działa kalkulator urlopu wypoczynkowego?
Praca

Jak działa kalkulator urlopu wypoczynkowego?

Pracujesz na umowę o pracę i nie wiesz, jak obliczyć wymiar swojego urlopu? Warto w takiej sytuacji skorzystać z kalkulatora urlopu wypoczynkowego! Jest to prosty program, dzięki któremu sprawdzisz, ile dni wolnych Ci się należy.

Jak obliczyć urlop wypoczynkowy?

Wymiar płatnego urlopu wypoczynkowego jest dużo trudniejszy do obliczenia, niż mogłoby się wydawać. Oczywiście możesz skierować takie pytanie do kadr w firmie, w której pracujesz, jednak na odpowiedź zazwyczaj trzeba poczekać. A co w sytuacji, kiedy właśnie w tej chwili chcesz zaplanować urlop i potrzebujesz takiej wiedzy tu i teraz? Można obliczyć swój urlop w kalkulatorze. Co bierze się pod uwagę?

Zasady obliczania i udzielania urlopów zawarte są oczywiście w Kodeksie pracy i właśnie na te przepisy należy się powołać. Niektórzy pracownicy mogą otrzymać tylko 20 dni urlopu, inni nawet 26. Wszystko zależy od stażu pracy i lat nauki (ponieważ szkoły różnego rodzaju również wchodzą w staż).

Jakie szkoły wchodzą w staż pracy? Maksymalnie 3 lata zasadniczej szkoły zawodowej, 5 lat średniej szkoły zawodowej, 4 lata ogólnokształcącej szkoły średniej, 6 lat szkoły policealnej i 8 lat szkoły wyższej (tutaj liczy się nawet licencjat). Podkreślmy, że podane lata to maksymalny wymiar i nie sumuje się czasu spędzonego na nauce.

Liczy się nie tylko staż pracy i lata edukacji

Przy uzupełnianiu kalkulatora oczywiście trzeba także podać informacje dotyczące etatu pracy.

Warto również wspomnieć o tym, że istotnym elementem przy obliczaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego jest to, czy jest to pierwsza praca czy też nie. Jeśli podejmujesz swoją pierwszą pracę, w danym roku kalendarzowym (a dokładniej w tym, w którym zostałeś zatrudniony) uzyskujesz prawo po każdym przepracowanym miesiącu do 1/12 urlopu. Bardzo ważne jest także to, czy praca została podjęta wraz z początkiem miesiąca, czy też w jego trakcie. Jeśli jest to kolejna praca, ustala się proporcjonalny wymiar urlopu – u jednego pracodawcy możesz otrzymać tyle dni urlopu, ile wynika z przepracowanych miesięcy w danym zakładzie.

I właśnie te wszystkie dane uwzględnia kalkulator urlopu wypoczynkowego. Jeśli chcesz z niego skorzystać, musisz wpisać w odpowiednie rubryki staż pracy i zaznaczyć szkoły, w których się kształciłeś. Wiedza dotycząca tego, jak prawidłowo obliczyć swój wymiar urlopu, jest bardzo istotna z perspektywy pracownika – możesz zawczasu zaplanować różnego rodzaju wyjazdy, a jeśli nie chcesz wykorzystać przysługujących Ci dni wolnych, pracodawca będzie musiał za nie zapłacić w odpowiednim czasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *