bookslandia.net.pl

Biznes IT Marketing Finanse

Jak działa kalkulator urlopu wypoczynkowego?
Praca

Jak działa kalkulator urlopu wypoczynkowego?

Pracujesz na umowę o pracę i nie wiesz, jak obliczyć wymiar swojego urlopu? Warto w takiej sytuacji pomoże Ci kalkulator urlopu wypoczynkowego! Jest to prosty program, dzięki któremu sprawdzisz, ile dni wolnych Ci się należy.

Jak obliczyć urlop wypoczynkowy?

Wymiar płatnego urlopu wypoczynkowego jest dużo trudniejszy do obliczenia, niż mogłoby się wydawać. Oczywiście możesz skierować takie pytanie do kadr w firmie, w której pracujesz, jednak na odpowiedź zazwyczaj trzeba poczekać. A co w sytuacji, kiedy właśnie w tej chwili chcesz zaplanować urlop i potrzebujesz takiej wiedzy tu i teraz? Można obliczyć swój urlop w kalkulatorze. Co bierze się pod uwagę?

kalkulator urlopu wypoczynkowego

Zasady obliczania i udzielania urlopów zawarte są oczywiście w Kodeksie pracy i właśnie na te przepisy należy się powołać. Niektórzy pracownicy mogą otrzymać tylko 20 dni urlopu, inni nawet 26. Wszystko zależy od stażu pracy i lat nauki (ponieważ szkoły różnego rodzaju również wchodzą w staż).

Jakie szkoły wchodzą w staż pracy? Maksymalnie 3 lata zasadniczej szkoły zawodowej, 5 lat średniej szkoły zawodowej, 4 lata ogólnokształcącej szkoły średniej, 6 lat szkoły policealnej i 8 lat szkoły wyższej (tutaj liczy się nawet licencjat). Podkreślmy, że podane lata to maksymalny wymiar i nie sumuje się czasu spędzonego na nauce.

Przeczytaj też https://bookslandia.net.pl/jaki-stroj-wybrac-na-rozmowe-kwalifikacyjna/

Kalkulator urlopu wypoczynkowego – staż pracy i lata edukacji

Przy uzupełnianiu kalkulatora oczywiście trzeba także podać informacje dotyczące etatu pracy.

Warto również wspomnieć o tym, że istotnym elementem przy obliczaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego jest to, czy jest to pierwsza praca czy też nie. Jeśli podejmujesz swoją pierwszą pracę, w danym roku kalendarzowym (a dokładniej w tym, w którym zostałeś zatrudniony) uzyskujesz prawo po każdym przepracowanym miesiącu do 1/12 urlopu. Bardzo ważne jest także to, czy praca została podjęta wraz z początkiem miesiąca, czy też w jego trakcie. Jeśli jest to kolejna praca, ustala się proporcjonalny wymiar urlopu – u jednego pracodawcy możesz otrzymać tyle dni urlopu, ile wynika z przepracowanych miesięcy w danym zakładzie.

I właśnie te wszystkie dane uwzględnia kalkulator urlopu wypoczynkowego. Jeśli chcesz z niego skorzystać, musisz wpisać w odpowiednie rubryki staż pracy i zaznaczyć szkoły, w których się kształciłeś. Wiedza dotycząca tego, jak prawidłowo obliczyć swój wymiar urlopu, jest bardzo istotna z perspektywy pracownika. Możesz zawczasu zaplanować różnego rodzaju wyjazdy, a jeśli nie chcesz wykorzystać przysługujących Ci dni wolnych, pracodawca będzie musiał za nie zapłacić w odpowiednim czasie.

Kalkulator urlopu wypoczynkowego – sprawdź ile przysługuje ci dni wolnych

Wiele osób nie przykłada większej uwagi do tego, ile dni wolnych przysługuje im w ciągu roku. To oczywiście ogromny błąd. Każdy z nas powinien dobrze dopilnować sobie tej kwestii, aby nie być oszukanym przez niesprawiedliwego pracodawcę. Nietrudno trafić do firm, gdzie pracownicy nie mogą otrzymać nawet tygodnia urlopu. Często spowodowane jest to brakiem zastępstwa w danym okresie czasu. Obowiązkiem pracodawcy jest to, aby dopilnować, aby każdy z jego pracowników mógł spokojnie udać się na urlop a podczas jego nieobecności wszystko będzie pod kontrolą. 

urlop wypoczynkowy kalkulator

Każdy z nas może szybko i sprawnie obliczyć za pomocą kalkulatora urlopu wypoczynkowego, ile wolnego dokładnie nam przysługuje. Jeżeli ilość ta nie zgadza się z tym, co słyszymy w pracy, koniecznie powinniśmy zająć się tą właśnie kwestią. Pamiętajmy oczywiście o tym, że kluczowe znaczenie pełni tutaj oczywiście sam rodzaj umowy. Jeżeli pracujemy na umowę zlecenie, sprawa ta wygląda zupełnie inaczej.

Dlaczego urlop jest tak ważny?

Urlop to nie tylko chwila spokoju od zawodowych obowiązków. Istotny jest on również dla naszego zdrowia psychicznego. Zajmując się tylko i wyłącznie pracą przez cały rok, możemy doprowadzić do sytuacji kiedy poczujemy się wykończeni a nawet wypaleni zawodowo. Oczywiście ogromne znaczenie ma tutaj to, w jakim stopniu lubimy swoją pracę. Jeżeli jest ona dla nas męcząca i wykańczająca, koniecznie powinniśmy chociaż raz w roku zrobić od niej dłuższą przerwę. Niektórzy oczywiście kochają swoje miejsce pracy tak bardzo, że nie wyobrażają sobie dnia bez pracy. Jednak pamiętajmy tutaj również o tym, że nie możemy przecież wpaść w pracoholizm. Wykonując swoje obowiązki dzień w dzień przez parę lat, nasze myślenie jak i podejście do życia może się zmienić. Nie można zaniedbywać obowiązków rodzinnych i rezygnować z jakichkolwiek przyjemności.

Co robić kiedy pracodawca nie zgadza się na urlop?

Pracodawca zatrudniający pracownika na umowę o pracę, ma obowiązek zapewnić mu odpowiednią ilość urlopu w ciągu roku. Jeżeli nie zgadza się on z przepisami jakie go obowiązują, powinniśmy zgłosić tą sprawę i nie dać się traktować w ten sposób. Wykorzystywanie pracowników jest dziś coraz to częstszym przypadkiem. Pamiętajmy o tym, że nie jest to oczywiście zgodne z prawem i mogą z tego wyniknąć poważne konsekwencje.

Sprawdź również, jak wygląda powrót do pracy po urlopie macierzyńskim