bookslandia.net.pl

Biznes IT Marketing Finanse

Praca na własny rachunek. Zalety i wady
Praca

Praca na własny rachunek. Zalety i wady

Praca na własny rachunek to coraz bardziej popularna forma zatrudnienia. Często decydują się na nią osoby, które przez wiele lat pracowały na etacie i postanowiły coś zmienić w swoim życiu.

Od czego zacząć?

Jak zacząć pracę na własny rachunek? Z pewnością na początku mogą pojawiać się obawy, czy podołamy. To naturalne. Zwykle czujemy strach przed nowymi wyzwaniami. Potrafią one być jednak również mobilizujące.

W zasadzie każdy marzy o tym, by pracować na własną rękę. Najlepiej byłoby realizować swoją pasję i dodatkowo na tym zarabiać. Żeby zrealizować ten plan, trzeba bardzo dokładnie zastanowić się, co chcemy robić. Ważny jest dobry biznesplan, który pozwoli otworzyć działalność gospodarczą. Przy wyborze rodzaju działalności trzeba wziąć pod uwagę nie tylko nasze zainteresowania. Równie ważne, a może i ważniejsze jest zapotrzebowanie na nasze usługi czy produkty na rynku. Nie można zapomnieć o tym, by być konkurencyjnym – liczy się nie tylko cena, ale i atrakcyjna oferta.

Zalety i wady

Praca na własny rachunek ma wiele zalet, ale ma też i wady. Największą zaletą jest niewątpliwie niezależność. Po zrezygnowaniu z etatu nie mamy już szefa, tylko sami jesteśmy szefami. To my decydujemy o wysokości swoich zarobków. Kolejna zaleta to ustalenie godzin pracy. W momencie samozatrudnienia możemy zdecydować, w jakich godzinach pasuje nam pracować. Można też łatwiej połączyć zainteresowania z pracą.

Obok zalet samozatrudnienia są też i wady. Przede wszystkim sami musimy zatroszczyć się o to, by nasza firma zarabiała. Na początku może być to trudne. Okaże się bowiem, że najpierw musimy zainwestować, by mówić o późniejszych zarobkach. Trzeba dbać o to, by znaleźć lukę na rynku i być konkurencyjnym. Kolejna wada to obciążenie formalnościami. Musimy pamiętać o załatwianiu wszystkich obowiązków związanych z rozliczaniem firmy, m.in. opłacaniem podatków czy składek na ZUS. Często skorzystać trzeba z usług profesjonalnej księgowej. Przy pracy na własny rachunek łatwiej jest też o mieszanie życia prywatnego z zawodowym. Płynne godziny pracy, biuro w domu i praca zdalna mogą temu sprzyjać.

Czy warto?

Podsumowując – praca na własny rachunek to nie jest rozwiązanie dla każdego. Warto kilka razy się zastanowić przed porzuceniem etatu. Może się bowiem okazać, że liczba obowiązków związanych z prowadzeniem własnej firmy okaże się tak duża, że przyćmi radość z prowadzeniem biznesu. Praca na własny rachunek to rozwiązanie dla osób przedsiębiorczych, kreatywnych i odważnych. Trzeba być też bardzo ostrożnym przy wyborze rodzaju działalności. Dobra znajomość rynku pozwoli uniknąć ewentualnych biznesowych wpadek.