Różne tryby pracy mają swoje plusy i minusy. Wiele osób ceni sobie pracę według stałego harmonogramu – od poniedziałku do piątku od godzin porannych do popołudniowych. Z pewnością tyle samo jest też zwolenników pracy zmianowej.
Zasady pracy zmianowej
Praca zmianowa może być wprowadzona w firmie, jeśli wymaga tego specyfika jej działalności. Wiele przedsiębiorstw funkcjonuje w trybie 24-godzinnym lub dłużej niż przez najbardziej typowe 8 godzin. Bywa, że praca toczy się w nich nieprzerwanie, a tym samym pracownicy wykonują swoje obowiązki non-stop. Wymaga to odpowiedniej organizacji i ustalenia zmian, według których będą funkcjonować zatrudnione w niej osoby.
Zalety pracy zmianowej
Praca zmianowa dla wielu osób jest bardzo wygodna. Daje to możliwość korzystania z dni wolnych w ciągu tygodnia bez konieczności wykorzystywania urlopu. Taki system pracy często doceniają rodzice, którzy łatwiej mogą planować opiekę nad dziećmi i tym samym nie są zmuszeni do zatrudniania opiekunek czy opłacania żłobka czy przedszkola. Dni wolne od pracy dają też możliwość załatwiania spraw urzędowych – pracując w systemie ośmiogodzinnym w dni robocze, konieczność wizyty w urzędzie wiąże się z koniecznością wykorzystania dnia wolnego w biurze. W pracy zmianowej takie ograniczenia są mniej dokuczliwe. Choć taki system na wiele zalet, trzeba mieć jednak świadomość uciążliwości, które się z nim wiążą,
Jak przetrwać nockę w pracy?
Jedną z najważniejszych kwestii związanych z pracą zmianową jest problem przystosowania się organizmu do zmiennych godzin pracy i odpoczynku, a także konieczność utrzymania wysokiej wydajności w godzinach nocnych. Mimo wszelkich pozytywnych aspektów wynikających z pracy zmiennej, należy mieć świadomość, że jest to duże obciążenie dla organizmu. Nocka w pracy może być bardzo wyczerpująca, warto zatem wiedzieć, jak dobrze się do niej przygotować i jak zadbać o organizm, by zregenerować siły po wytężonym wysiłku. Przede wszystkim, dnia poprzedzającego pracę nocną nie można traktować jak dnia urlopu i nadmiernie przemęczać organizmu. Warto również zapewnić organizmowi nieco odpoczynku jeszcze przed rozpoczęciem nocnej zmiany. Nie mniej ważny jest dzień po nocnym dyżurze. Bez odpowiedniego relaksu i co najmniej kilku godzin snu organizmowi trudno będzie wrócić do równowagi po nieprzespanej nocy. Nocki w pracy to okres wzmożonego wysiłku organizmu, dlatego warto dbać o niego, by zapewnić sobie dobre zdrowie, a także wysoką efektywność w czasie pracy.