Praca to jeden z najważniejszych obszarów w życiu każdego dorosłego człowieka. Nawet jeżeli pełnimy wiele innych ról, będąc rodzicami, małżonkami, działając w sporcie czy spełniając się artystycznie, nie możemy zapominać o pracy. To właśnie ona pozwala rozwijać się, ale też zarabiać pieniądze na codzienne życie. Jak dobrze czuć się w swojej pracy? W jaki sposób znaleźć drogę zawodową, która da nam dużo spełnienia, radości i satysfakcji? Tym zagadnieniem zajmuje się psychologia pracy, która między innymi daje sporo odpowiedzi na to, jak charakter pracy powinien nawiązywać do naszych predyspozycji, osobowości czy temperamentu.
Charakter pracy a nasz charakter
Każdy człowiek ma osobowość. Opisują go jakieś konkretne cechy, które w jego przypadku mają mniejszą lub większą intensywność. Każdy ma też temperament, który bezpośrednio związany jest już z naszym układem nerwowym. Niektórzy są bardziej pobudliwy, inni mniej. Na jednych działają mocne bodźce, na innych już te słabe, które wywołują poruszenie w organizmie. Warto wiedzieć trochę więcej na ten temat, bo znajomość własnej natury może pomóc nam w tym, by udało się dobrać odpowiednią pracę. Często istotne decyzje podejmuje się już na etapie wyboru szkoły średniej czy studiów. Jeżeli kształcimy się w takich zawodach, które wymagają wielu lat edukacji, niejako już kształtujemy swoją drogę zawodową. Na tym etapie ważna jest świadomość tego, co lubimy robić, jak lubimy spędzać czas i jakie obszary wiedzy nas fascynują. W końcu zgłębianie niektórych z nich wymaga bardzo wiele poświęcenia. Jeżeli nie zostaną one dobrze dopasowane do naszego charakteru i osobowości, w pracy możemy nie do końca dobrze się czuć.
Zmiana pracy
Czy raz obrana ścieżka zawodowa musi być tą, którą będziemy kontynuować przez całe życie? Współcześnie odchodzi się od takiego sposobu budowania kariery zawodowej. Dlaczego? Ponieważ tak naprawdę bardzo często dopiero bezpośrednio w pracy, gdy stykamy się z różnymi zadaniami i sytuacjami, możemy stwierdzić, czy odpowiadają one naszemu temperamentowi i osobowości. Czasami okazuje się, że charakter pracy jest dla nas zbyt intensywny i mocny. Łączy się na przykład z ciągłym stresem, z koniecznością podejmowania bardzo ważnych decyzji w bardzo krótkim czasie. To ogromna odpowiedzialność, która dla pewnych osób może być zwyczajnie przytłaczająca. Oczywiście może być również w drugą stronę. Czasami praca jest zbyt statyczna, przewidywalna, monotonna, co również okazuje się nie do końca dobre dla nas. Nasz układ nerwowy ma zbyt mało bodźców i nie jest stymulowany, przez co wpadamy w męczącą rutynę. Każdy dzień w pracy jest wtedy po prostu męką. Nawet prostych zadań, pomimo tego, że nie są one obciążające ze względu na swoją odpowiedzialność, nie jesteśmy w stanie wykonywać bez stresu. Dlatego właśnie zmiana pracy co jakiś czas i totalna przebudowa ścieżki kariery to dobre rozwiązanie. W końcu chodzi o to, aby w pracy rozwijać się, czuć się spełnionym i potrzebnym. Warto o tym pamiętać i nie bać się zmian, które często otwierają wiele nowych możliwości.