bookslandia.net.pl

Biznes IT Marketing Finanse

Etapy zakładania firmy czyli własna działalność krok po kroku
Praca

Etapy zakładania firmy czyli własna działalność krok po kroku

Własna działalność gospodarcza to spełnienie marzeń wielu ludzi. Każdy przedsiębiorca musi od czegoś zacząć. Zazwyczaj początki są dość trudne. Nie ma jeszcze wielu klientów. Na rynku jest duża konkurencja. Etapy zakładania firmy muszą następować po sobie po kolei. Warto przestrzegać zasad, aby nie stracić pieniędzy.

Analiza pomysłu i biznesplan

Zazwyczaj każda firma zaczyna się po prostu od pomysłu. Ktoś wpada na pomysł, że będzie coś robił. Może być to albo firma handlowa albo usługowa. Ktoś sprzedaje albo towar albo usługi. Przed wcieleniem swojego pomysłu w życie zdecydowanie warto przeanalizować rynek pod tym kątem. Jeżeli ktoś chce działać stacjonarnie, to oczywiście powinien zorientować się jak to wygląda w mieście w którym chce otworzyć firmę. Niezbędna jest oczywiście analiza konkurencji. Dopiero kiedy powstanie porządny biznesplan można zastanowić się nad zarejestrowaniem swojej działalności. Obecnie jednak można prowadzić także działalność nierejestrowaną pod pewnymi warunkami. Warto skonsultować się z dobrą księgową, aby nie narobić błędów. Taka osoba powinna być zorientowana w przepisach prawnych i księgowych. Każdy z etapów zakładania firmy ma swój cel i sens. Nie wolno pomijać żadnego z nich.

Jak uczyć się na cudzych błędach

Na pewno bardzo dobrym etapem zakładania firmy jest rozmowa z ekspertami. Takimi ekspertami mogą być osoby, które od dawna działają w danej branży. Nie wszyscy są zawistni i chcą zniszczyć konferencję. Niektórzy bardzo chętnie podzielą się swoim doświadczeniem i sposobami na to jak nie stracić pieniędzy. Niektórzy przedsiębiorcy bardzo szybko dochodzą do tego momentu, żeby zatrudnić pierwszego pracownika. Inni z kolei latami działają tylko samodzielnie. Zarówno jedna jak i druga strategia ma swoje plusy i minusy. Posiadanie zespołu może przynieść wiele korzyści, ale trzeba liczyć się z zagrożeniami. Właściciel firmy, który zatrudnia ludzi, bierze odpowiedzialność za ich karierę.

Trudne zadanie

Własna działalność krok po kroku to bardzo trudne zadanie. Wiele firm zamyka się w pierwszych latach prowadzenia działalności. Przyczyny porażki są bardzo różne. Czasami nie można jednoznacznie ich wskazać i zidentyfikować. Zazwyczaj jednak przedsiębiorcy uczą się na swoich błędach i nie popełniają ich ponownie. Często przyczyną porażki jest zaufanie niewłaściwym ludziom. Czasami są to pracownicy, a czasami wspólnik. Taka osoba może później niechętnie już podchodzić do jakiegokolwiek biznesu. Warto zatem zawsze mieć oczy i uszy szeroko otwarte, szczególnie w biznesowym świecie. Nie trzeba jednak podchodzić z lękiem do wszystkich zadań.