Nie od dziś wiadomo, że podstawowe zasady bhp powinny być przestrzegane w każdym miejscu pracy. Bez względu na to, czy jest to urząd, biuro, zakład produkcyjny, zakład usługowy, gabinety lekarski czy gabinet kosmetyczny – niezwykle ważne jest w dzisiejszych czasach, by takie miejsca były czyste, bezpieczne, a ich pracownicy wykonywali swoje obowiązki bezpiecznie i zgodnie z obowiązującymi zasadami. Jak więc powinno wyglądać BHP w gabinecie kosmetycznym? Co powinni wiedzieć właściciele i pracownicy tego miejsca? Na te oraz na wiele więcej innych pytań – odpowiedzi poniżej.
Szkolenie to podstawa
Po pierwsze, każdy, kto pracuje w gabinecie kosmetycznym powinien przejść obowiązkowe szkolenie BHP. Takie szkolenia przeprowadzane są praktycznie w każdym miejscu pracy, jednak w gabinecie kosmetycznym powinno być ono o tyle ważne, by dostosowane było do miejsca oraz osób i wykonywanych przez nich obowiązków. Oprócz podstawowej wiedzy, którą każdy pracownik powinien posiadać odnośnie kwestii związanych z bezpieczeństwem w miejscu pracy, z tym jak powinno się zachować w razie pojawienia się jakiegokolwiek zagrożenia lub sytuacji awaryjnej – każda z pracujących osób musi także znać swoje prawa i obowiązki względem pracodawcy. Na takim szkoleniu bhp poruszany jest często temat zwolnień L4, prawidłowego informowania pracodawcy o urlopie oraz o urlopie na żądanie oraz inne ważne kwestie, które reguluje obowiązujący Kodeks Pracy.
Higiena pracy to podstawa
Drugą, istotną kwestią jeśli chodzi o bhp w gabinecie kosmetycznym jest sprawa higieny. Inaczej będzie ten problem omawiany w biurze, inaczej w zakładzie produkującym żywność, a jeszcze inaczej wygląda to w gabinecie kosmetycznym. Nie od dziś wiadomo, że jest to dość specyficzne miejsce, w którym codziennie przewija się masa klientów. Trzeba więc zadbać o to, by było ono bezpieczne, czyste, zadbane. Klienci muszą mieć nie tylko pewność, iż wszelkie zabiegi wykonywane są na czystych, zdezynfekowanych urządzeniach i sprzętach, ale też, że sami pracownicy noszą jednorazowe rękawiczki, po każdym kliencie myją ręce, zmieniają i czyszczą fotele czy łóżka, na których klient przebywał. To ważne, nie tylko w dobie panującej pandemii, ale również na co dzień. Nigdy bowiem nie wiadomo, czy klient lub klientka nie boryka się ze schorzeniami, które mogłyby przejść na kolejnego klienta lub na samego pracownika. Dobrze jest więc dbać o czystość i starać się utrzymywać miejsce w sterylnym porządku. Docenią to sami szefowie, pracownicy jak i klienci.