bookslandia.net.pl

Biznes IT Marketing Finanse

Czy warto dziś studiować filologię angielską
Biznes

Czy warto dziś studiować filologię angielską

Jest kilka głównych motywacji przy wyborze kierunków studiów. Pierwszą są perspektywy zawodowe, rozumiane jako szans na rynku pracy w krótkim i w dłuższym okresie. Drugim ważnym argumentem jest związana z pierwszym wysokość przyszłych apanaży. Istotna jest też zgodność wybranego kierunku z zainteresowaniami i predyspozycjami. Co oczywiste, każdy przyszły student rozważa inne za i przeciw, decydując się na konkretny kierunek oraz uczelnię. Anglistyka – czy nadal jest atrakcyjna i czy warto ją studiować, skoro wiele osób uczy się języka na prywatnych kursach, do tego miało z nim styczność w szkole podstawowej i średniej?

Popularność na świecie to nie wszystko

Obecnie angielski jest językiem urzędowym w przeszło pięćdziesięciu krajach. W wielu kolejnych to podstawowe narzędzie w biznesie czy turystyce. Nie dziwi więc popularność szkół językowych i nauczycieli pracujących na własny rachunek. Czy więc filologia angielska jest w stanie zaoferować coś ponad?

Programy renomowanych uczelni, takich jak Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna z Bielska-Białej, przygotowane są nie tylko pod kątem nauki słówek, gramatycznych niuansów, idiomów czy akcentu. Co ciekawe, do niedawna gros studiujących anglistykę skazywała się szukanie zatrudnienia w innych branżach. Za wyjątki można było uznać specjalizacje tłumaczeniową i nauczycielską. Dziś pod tym względem jest znacznie lepiej, bowiem program obejmuje wiele specjalistycznych zagadnień. Jedną z kilku propozycji w WSEH jest anglistyka biznesowa z elementami zarządzania. Studia te są rozwinięciem standardowej anglistyki nie tylko o biznes i marketing, ale też o sprawniejszą komunikację w języku polskim (z naciskiem na języki branżowe, na pracę z tekstem i na różnice regionalne w polszczyźnie). Dwie kolejne, jak anglistyka specjalizacja tłumaczeniowa oraz specjalizacja filmowa i medialna, także cieszą się powodzeniem.

Perspektywy zawodowe

Studia filologiczne stosunkowo łatwo połączyć z innym kierunkiem, co w praktyce otwiera niemal wszystkie drzwi na rynku pracy nie tylko w Polsce. Poza pracą w edukacji absolwenci odnajdują się w biznesie, w reklamie i marketingu, w branży medialnej, w turystyce czy jako pracownicy działów HR (zasobów ludzkich). Możliwości jest wiele więcej – anglistyka to kierunek polecany humanistom i umysłom ścisłym.

Wiele współczesnych zjawisk i fachowej terminologii funkcjonuje tylko lub niemal wyłącznie w języku angielskim. Studiowanie filologii angielskiej ułatwia ich zrozumienie i tym samym trzeba traktować naukę jako formę rozwoju osobistego.