Chiny są drugim, zaraz za Niemcami, największym importerem towarów do Polski. Ich pozycja, mimo zawirowań na rynku międzynarodowym, ciągle rośnie. Po trzech kwartałach 2021 r. import z Chin już jest na poziomie około 29,5 mld euro. Jak podaje Polski Fundusz Rozwoju, to o 26,3% więcej niż w tym samym okresie w 2020 r. oraz o 38,4% więcej większy niż w ciągu trzech kwartałów 2019 roku.
Importowane towary
Import z Chin i sprzedaż w Polsce dotyczy w największym stopniu takich dóbr, jak: urządzenia mechaniczne, elektryczne i elektroniczne. Zwłaszcza drobna elektronika, czyli telefony, zegarki sportowe, kamery samochodowe, czy słuchawki sprowadzane są najchętniej. Ponadto importujemy także tekstylia oraz artykuły przemysłowe i zabawki.
Sposoby transportu towarów z Chin do Polski
90% towarów importowanych z Państwa Środka dociera do Polski drogą morską, mimo że ceny wzrosły w ostatnim czasie czterokrotnie i najpewniej ciągle będą szły w górę. Czas oczekiwania na przesyłki kontenerowcami trwa około 6 – 7 tygodni. Ponadto część przesyłek trafia do Polski drogą kolejową, ponieważ ceny nie są aż tak wysokie, a czas podróży trwa około miesiąca. Przy transporcie lotniczym, który jest najdroższy, na przesyłkę czeka się około 14 dni.
Cło i podatek przy imporcie z Chin
Cło na towary importowane z Chin wynosi od 0% do 50% i zależy od rodzaju sprowadzanego towaru. Najczęściej sprowadzana elektronika w większości wypadków objęta jest 0% cłem. Cło na zabawki wynosi 4,7% a na ubrania 12%. Informacje na temat tego, jakie cło trzeba zapłacić można uzyskać w rządowej aplikacji ISZTAR (Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej), która poza wartością procentową cła zawiera informacje o ograniczeniach w imporcie i eksporcie, stawki podatku VAT i akcyzy. Baza danych jest na bieżąco aktualizowana, więc nie ma możliwości pomyłki w opłatach, jeśli korzysta się z jej zasobów. Towary importowane z Chin objęte są 23% podatkiem VAT. Podatek należy opłacić w ciągu 10 dni, licząc od dnia jego powiadomienia przez organ celny o jego wysokości.
Import z Chin z pomocą firmy zewnętrznej, czyli pośrednika
Na polskim rynku pojawiły się wyspecjalizowane przedsiębiorstwa zajmujące się bezpośrednim importem z Chin do Polski. Najczęściej posiadają swoje magazyny na terenie Chin oraz pracowników, którzy na miejscu zajmują się całą procedurą. Wynajęcie importera zwalnia z wszelkich procedur związanych z zakupem i transportem towarów. Jest też dużo bardziej bezpieczne niż szukanie towaru na własną rękę i to jeszcze zdalnie sprzed komputera w Polsce.
Zadania polskiego importera
Polscy importerzy podkreślają, że znają chiński rynek od lat i dobrze się na nim odnajdują. Jeśli ktoś zamierza sprowadzić towary z Chin po raz pierwszy i nie ma kontaktów biznesowych na miejscu, sporo ryzykuje, biorąc się za to samodzielnie. Firma zajmująca się importem z Chin zajmie się sprawdzeniem rzetelności chińskiego kontrahenta. Niejednokrotnie ma możliwość sprawdzić w fabryce, jak produkowany jest towar i jaka jest jego jakość. Po otrzymaniu produktów zajmie się procedurami związanymi ze zgodą na eksport do Polski i odprawą.
Firma zamawiająca towar przez importera może odebrać go w Polsce z jego magazynu albo zamówić transport do własnych hal. Doświadczenie importerów minimalizuje ryzyko niepowodzenia transakcji niemalże do zera i gwarantuje bezpieczny import z Chin. W wielu wypadkach, w podpisanej z importerem umowie znajdują się dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa dla zamawiającego.
Artykuł powstał we współpracy z https://www.discolm.pl/