Handel to jeden z ciekawszych sposobów na prowadzenie działalności gospodarczej. Szerokie możliwości, różnorodne branże i rynek, który wciąż jest nienasycony i gotowy na przyjmowanie kolejnych przedsiębiorców zachęcają, by właśnie w sprzedaży odnaleźć swój pomysł na biznes. Wiele osób rozważa więc wybór tej drogi i zastanawia się, jaki sklep otworzyć.
Tradycja czy nowoczesność?
Poszukując pomysłu na obszar działalności handlowej, warto najpierw zastanowić się nad formą działania. Na rynku funkcjonują obecnie trzy modele działalności – sprzedaż stacjonarna, sprzedać internetowa lub model mieszany. Podstawową kwestią powinno być zatem wybranie modelu najlepiej dopasowanego do możliwości przedsiębiorcy, ale równie ważne będzie też dopasowanie go do tematyki i asortymentu sklepu. Klienci są obecnie bardzo otwarci i coraz chętniej korzystają ze sklepów internetowych, jednak wciąż potrzebne są też sklepy stacjonarne. Nie zawsze przecież kupujący chcą i mogą czekać na dostawę towaru. Asortyment pierwszej potrzeby, taki jak produkty spożywcze czy drogeryjne to wciąż domena handlu stacjonarnego. Nie można zatem podejmować wiążącej decyzji o wyborze kanału działania, nie ustalając wcześniej, w jakim obszarze handlu działalność ma być prowadzona.
Myślenie lokalne a myślenie globalne
Sukces handlu często zależy od znalezienia niszy rynkowej. By ją dostrzec, warto wrócić do kwestii wyboru między sprzedażą stacjonarną a internetową. Poszukując ciekawej tematyki dla sklepu stacjonarnego, warto myśleć lokalnie i skupić się na potrzebach okolicznej społeczności. To przecież sąsiedzi i mieszkańcy bliskiego otoczenia są najczęściej klientami lokalnych sklepików. Warto przeanalizować konkurencję i spróbować postawić się po stronie klienta, by zauważyć, jakich produktów i dostawców brakuje. Zamiast otwierać czwarty sklep mięsny w okolicy, warto postawić na specjalistyczny sklep rybny, który będzie odpowiedzią na niezaspokojone potrzeby klientów.
Planując natomiast działanie w handlu online, warto spojrzeć na swoje plany z perspektywy globalnej. Zakupy internetowe to obszar bez granic terytorialnych. Wirtualne sklepy są dostępne dla każdego i z tego powodu powinny bądź to odpowiadać potrzebom jak największego grona klientów, bądź charakteryzować się wysokim poziomem specjalizacji. Sklepy online muszą wyróżniać się na tle konkurencji, by zachęcić do skorzystania właśnie z ich oferty. Wybór asortymentu często będzie zależał od znalezienia dobrego dostawcy, który zapewni atrakcyjny towar przy równie atrakcyjnych cenach.