Zawód logistyka w Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wynika to oczywiście z olbrzymiego zapotrzebowania na doświadczonych logistyków. Zachętą do rozwijania się w tym właśnie kierunku są również dość wysokie zarobki i możliwość szybkiego awansu. Osoby, które zastanawiają się, jak wygląda praca logistyk i jakie wymagania trzeba spełnić, to w tym artykule można znaleźć odpowiedzi na te pytania.
Czym tak naprawdę jest logistyka?
Logistyka najprościej rzecz mówiąc jest po prostu procesem planowania, realizowania oraz kontrolowania przepływu poszczególnych surowców i produktów. Praca logistyka bardzo często dotyczy również zagadnień związanych bezpośrednio z obsługą klientów oraz prognozowaniem popytu na wybrane towary. To właśnie logistyk odpowiada na kontrolowanie zapasów i przepływ kluczowych informacji w całej firmie. Do zadań logistyka zaliczyć można również realizację zamówień, ich transport oraz składowanie w magazynie. Obowiązki logistyka są bardzo szerokie, dlatego też wymagana jest spora wiedza i doświadczenie.
Wpadnij też tutaj, jeżeli szukasz pomysłu na biznes na wsi
Jak zostać logistykiem?
Osoby, które chcą zostać logistykiem powinny ukończyć studia ekonomiczne albo techniczne o kierunku logistyka. W Polsce w tym zawodzie kształcić można się nie tylko na uczelniach państwowych, ale również na uczelniach prywatnych. Warto wspomnieć również o tym, że na studiach o kierunku logistyka do wyboru jest bardzo wiele specjalizacji. W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszy się logistyka międzynarodowa, logistyka w gospodarstwie żywnościowej, czy też ekonomia transportu i logistyka. Jeżeli chodzi o najpopularniejsze przedmioty, które wykładane są na wymienionych kierunkach to warto wspomnieć o mikroekonomii, makroekonomii, prawie gospodarczym, prawie finansowym i infrastrukturze.
Jakie zarobki?
Logistyka zarobki uzależnione są oczywiście od kilku kluczowych elementów. Jak wspomniano powyżej praca logistyka jest bardzo złożona, dlatego też wysokość zarobków zależy głównie od obowiązków. Na wysokość pensji duży wpływ ma również doświadczenie danego pracownika. Osoby początkujące na starcie zarabiają średnio od 3500 do 4000 zł brutto. Najlepsi specjaliści w swoim zawodzie zarabiają z kolei od 5000 do 8000 zł brutto. Największa jest oczywiście pensja dyrektorów ds. logistyki. Na tym stanowisku można zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.
Gdzie logistyk może znaleźć zatrudnienie?
Osoby z wykształceniem logistycznym bez problemu powinny znaleźć zatrudnienie. Najciekawsze oferty pracy logistyk oferują nie tylko firmy transportowe, ale również firmy spedycyjne i komunikacyjne. Nie można zapominać także o sklepach internetowych i instytucjach rządowych/samorządowych, które działają w branży TSL. Wybór konkretnego stanowiska pracy w dużym stopniu zależy od obszaru zainteresowania osoby, która poszukuje nowej pracy. Warto uczyć się również języków obcych, dzięki którym bez problemu będzie można znaleźć zatrudnienie w międzynarodowych firmach. To właśnie za granicą można liczyć na wysokie zarobki.
Przeczytaj również o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim