Dziennik jest gatunkiem literackim, który ma charakter dość osobisty. Jest ciekawym gatunkiem, jednak mamy z nim do czynienia nie tylko w tradycyjnej literaturze. Czym jest i jak prowadzić dziennik? Czy może przynieść nam to jakieś korzyści, czy może to strata czasu?
Dziennik jako gatunek literacki
Patrząc na dziennik jako na gatunek literacki, wyłoni nam się jasny obraz tego jak powinien on wyglądać. Przede wszystkim jest on formą autobiografii, więc pisany powinien być w formie pierwszoosobowej, dodatkowo w czasie przeszłym lub teraźniejszym. Dlaczego? Gdyż autor opisuje tam swoje własne, osobiste przeżycia, odczucia. Dodatkowo ma charakter subiektywny, opinie wyrażone w dzienniku są uwarunkowane poglądami jego autora.
Taki dziennik możemy pisać na własne potrzeby. Pomaga przelać emocje na papier, spojrzeć na niektóre sprawy inaczej. Można także pisać dziennik w celach komercyjnych. Istnieje kilka pozycji, będących bestselerami napisanymi właśnie w charakterze dziennika.
Dziennik jako dokument
Dziennik może być także ważnym dokumentem, pełniącym określoną rolę w przedsiębiorstwie lub instytucjach państwowych. Możemy wyróżnić takie dzienniki jak monitorujące wejścia i wyjścia z budynku, montażu lub rozbiórki określonego obiektu czy pokładowe.
Dziennik, który spełnia jakąś rolę w jakimkolwiek biznesie czy przedsięwzięciu jest bardzo istotny. Niezależnie od branży i przeznaczenia, należy go prowadzić bardzo dokładnie. Powinny znaleźć się w nim wszystkie mniej lub bardziej ważne informacje. Na przykład w dzienniku budowy zawarte powinny być wszystkie dane na temat budowy, inwestora, pozwolenia na budowę itp., a także wszelkie zdarzenia, jakie danego dnia mają miejsce na placu budowy. Innym przykładem takiego dokumentu może być dziennik lekcyjny. Nauczyciel ma tam obowiązek zanotowania nie tylko ocen, ale także obecności ucznia, tematu zajęć czy uwag.
Jeżeli w grę wchodzi prowadzenie dziennika w pracy, zawsze należy pamiętać o jego codziennym, dokładnym, sumiennym wypełnianiu. Jest to pewnego rodzaju baza danych, zawierająca informacje o wszelkim działaniu. W razie konieczności sprawdzenia danych zdarzeń, osoby zainteresowane będą sięgać właśnie do dziennika.
Dziennik – kronika dla odpowiedzialnych
Dobrze prowadzony dziennik wymaga odpowiednich umiejętności. Należy często umieć się odnaleźć wśród tabelek i dat. Obecnie większość dzienników prowadzonych jest w formie elektronicznej i z pomocą takich programów jak Exel. Mimo ułatwień, które niesie ze sobą technologia, prowadzenie dziennika wciąż przysparza sporo stresu.