bookslandia.net.pl

Biznes IT Marketing Finanse

Zamknięcie działalności gospodarczej czyli co doprowadza do trudnej decyzji
Biznes

Zamknięcie działalności gospodarczej czyli co doprowadza do trudnej decyzji

Decyzja o zamknięciu działalności gospodarczej jest bardzo trudna dla każdego właściciela firmy. Zamknięcie działalności to właściwie ostateczny krok. Zazwyczaj wcześniej zostało wypróbowanych wiele metod naprawczych. Niestety, nie zadziałały one. Dla każdego właściciela firmy zamknięcie to porażka. Zazwyczaj oznacza to też straty dużej ilości pieniędzy. Jest to też przykre, ponieważ trzeba zwolnić ludzi.

Poświęcenie czasu i uwagi

Niezależnie od tego czy właściciel prowadzi małą czy dużą firmę, jest pewne, że zaangażował w nią sporo środków. Mowa nie tylko o pieniądzach, ale także o innych zasobach. Wielu przedsiębiorców poświęca firmie cały swój czas. Kiedy biznes nie idzie tak jak właściciel się tego spodziewał, jest to oznaka, że coś poszło nie tak. Oczywiście nie sposób przewidzieć wszystkich możliwych okoliczności. Niektóre rzeczy są kompletnie niezależne od zwykłych ludzi. Nagle może zmienić się na przykład prawo albo sytuacja na świecie. Są jednak takie rzeczy, które można było przewidzieć. Wielu przedsiębiorców wyrzuca sobie, że nie zareagowali w porę. Często jednak na taki żal jest już za późno. Jak to się mówi, trzeba wiedzieć, kiedy zejść ze sceny. Decyzja o zamknięciu firmy jest bardzo trudna, ale czasami trzeba ją podjąć. Warto przeanalizować ten temat z najlepszymi ekspertami. Decyzja o zamknięciu czasami jest nieodwracalna a czasami można ją jeszcze odwrócić i zacząć na nowo.

Co zrobić ze środkami trwałymi

Wiele zależy na przykład od rodzaju prowadzonego biznesu. Wiele zależy od branży. Jeżeli ktoś zainwestował sporo środków finansowych w wyposażenie swojego zakładu, to oczywiście decyzja o zamknięciu firmy może być nieodwracalna. Trzeba coś zrobić ze środkami trwałymi zgromadzonymi na stanie. Najczęściej takie środki po prostu się sprzedaje. Jeżeli ktoś jednak nie posiada środków trwałych albo posiada środki trwałe o niewielkiej wartości, to może je zatrzymać i później na nowo wystartować ze swoim biznesem. Niektóre branży są zresztą bardzo sezonowe. Wesela najczęściej odbywają się w miesiącach letnich, a zatem usługodawcy pracujący przy takich weselach mają najwięcej pracy latem.

Porażka właściciela i załogi

Zamknięcie działalności gospodarczej i generuje sporo problemów prawnych. Jest sporo formalności do załatwienia. Oczywiście wiele zależy od tego w jakiej formie prawnej działa dana firma. Inaczej będzie w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Inaczej będzie też w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Jeżeli firma zatrudnia wielu ludzi, proces likwidacji trzeba będzie jakoś przewidzieć i zaplanować. Ludzie mogą starać się na przykład o odprawy. Przyczyną bardzo wielu tragedii był fakt, że w małej miejscowości zamykano zakład, który był dla wielu rodzin jedynym źródłem utrzymania. Osoba pracująca w tym zakładzie utrzymywała całą rodzinę. Jeżeli nagle zwolnionych zostanie wiele takich osób, może być to przyczyną prawdziwej tragedii. Dlatego też takie procesy warto zaplanować z wyprzedzeniem. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Zamknięcie działalności to porażka nie tylko właściciele ale także całej załogi. Pewien etap bezpowrotnie się skończył.