Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Czy warto dziś studiować filologię angielską

1 kwietnia 2022 Czy warto dziś studiować filologię angielską

Jest kilka głównych motywacji przy wyborze kierunków studiów. Pierwszą są perspektywy zawodowe, rozumiane jako szans na rynku pracy w krótkim i w dłuższym okresie. Drugim ważnym argumentem jest związana z pierwszym wysokość przyszłych apanaży. Istotna jest też zgodność wybranego kierunku z zainteresowaniami i predyspozycjami. Co oczywiste, każdy przyszły student rozważa inne za i przeciw, decydując się na konkretny kierunek oraz uczelnię. Anglistyka – czy nadal jest atrakcyjna i czy warto ją studiować, skoro wiele osób uczy się języka na prywatnych kursach, do tego miało z nim styczność w szkole podstawowej i średniej?

Popularność na świecie to nie wszystko

Obecnie angielski jest językiem urzędowym w przeszło pięćdziesięciu krajach. W wielu kolejnych to podstawowe narzędzie w biznesie czy turystyce. Nie dziwi więc popularność szkół językowych i nauczycieli pracujących na własny rachunek. Czy więc filologia angielska jest w stanie zaoferować coś ponad?

Programy renomowanych uczelni, takich jak Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna z Bielska-Białej, przygotowane są nie tylko pod kątem nauki słówek, gramatycznych niuansów, idiomów czy akcentu. Co ciekawe, do niedawna gros studiujących anglistykę skazywała się szukanie zatrudnienia w innych branżach. Za wyjątki można było uznać specjalizacje tłumaczeniową i nauczycielską. Dziś pod tym względem jest znacznie lepiej, bowiem program obejmuje wiele specjalistycznych zagadnień. Jedną z kilku propozycji w WSEH jest anglistyka biznesowa z elementami zarządzania. Studia te są rozwinięciem standardowej anglistyki nie tylko o biznes i marketing, ale też o sprawniejszą komunikację w języku polskim (z naciskiem na języki branżowe, na pracę z tekstem i na różnice regionalne w polszczyźnie). Dwie kolejne, jak anglistyka specjalizacja tłumaczeniowa oraz specjalizacja filmowa i medialna, także cieszą się powodzeniem.

Perspektywy zawodowe

Studia filologiczne stosunkowo łatwo połączyć z innym kierunkiem, co w praktyce otwiera niemal wszystkie drzwi na rynku pracy nie tylko w Polsce. Poza pracą w edukacji absolwenci odnajdują się w biznesie, w reklamie i marketingu, w branży medialnej, w turystyce czy jako pracownicy działów HR (zasobów ludzkich). Możliwości jest wiele więcej – anglistyka to kierunek polecany humanistom i umysłom ścisłym.

Wiele współczesnych zjawisk i fachowej terminologii funkcjonuje tylko lub niemal wyłącznie w języku angielskim. Studiowanie filologii angielskiej ułatwia ich zrozumienie i tym samym trzeba traktować naukę jako formę rozwoju osobistego.

Zegarek męski

Redakcja bookslandia.net.pl

Nasza redakcja tworzy artykuły, pomagające naszym czytelnikom odnaleźć się w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Najlepsze strategie promowania
firma
Kiedy warto udać się do pośrednika nieruchomośc

Jesteś zainteresowany reklamą?