Każda osoba, która decyduje się na wzięcie pożyczki, czy też kredytu, bardzo często zwraca uwagę tylko i wyłącznie na oprocentowanie, a nie bierze pod uwagę innych kosztów. Tak naprawdę realne wydatki pozwoli nam ocenić RRSO, a więc Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która stanowi całkowity koszt określonego zobowiązania kredytowego, na które się decydujemy. Jest ona wyrażona, jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w ujęciu jednego roku. Ta właśnie miara pozwala nam ocenić rzeczywiste wydatki, jakie wiążą się z pożyczką, czy kredytem.
RRSO
RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa pomaga nam w wyborze danej oferty kredytowej. Każda instytucja finansowa ma obowiązek podawać RRSO, a wynika to z Ustawy o kredycie konsumenckim, jak i Ustawy o kredycie hipotecznym, dlatego też z tym właśnie pojęciem możemy spotkać się na przykład w reklamach pożyczek i kredytów, w prasie, w radiu, w telewizji, bądź w internecie. Przy tym musimy pamiętać, że nie możemy mylić RRSO z oprocentowaniem. Wynika to z faktu, że oprocentowanie pokazuje nam tylko i wyłącznie, w jakiej wysokości będziemy musieli płacić odsetki od zaciągniętej pożyczki. Tymczasem RRSO zawiera w sobie wszystkie koszty kredytu, na które składa się nie tylko oprocentowanie, ale też inne dodatkowe opłaty.
RRSO przy kredytach — najważniejsze informacje
Z całą pewnością, wskaźnik RRSO będzie naprawdę bardzo pomocny, jeżeli chodzi o kredyty gotówkowe, jak również kredyty hipoteczne. Można swobodnie powiedzieć, że przy kredycie gotówkowym RRSO będzie nieco mniej znaczące. Wynika to z tego, że bardzo łatwo jesteśmy w stanie porównać koszty takiego kredytu, gdyż na nie składa się prowizja banku oraz oprocentowanie. Jeżeli chodzi o kredyt hipoteczny, to tutaj sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż tutaj mamy do czynienia z różnymi kosztami, takim jak na przykład prowizja, ubezpieczenie pomostowe, bądź ubezpieczenie na życie. W przypadku karty kredytowej wiedza co to jest RRSO będzie również pomocna.
Jak obliczyć RRSO?
Obliczanie rzeczywistej rocznej stopy procentowej samemu może być naprawdę bardzo ciężkie, zwłaszcza jeżeli chodzi na przykład o karty kredytowe. Wynika to z tego, że w przypadku kart kredytowych często jest elastyczny termin ich spłaty, a ponadto banki doliczają na przykład odsetki dzienne, bądź miesięczne. Co za tym idzie, kwota odsetek, które płacimy rocznie, zależy od tego, jak zmienia się saldo w ciągu roku. Samodzielne liczenie RRSO może być naprawdę skomplikowane, ale na szczęście możemy skorzystać z dostępnych na internecie kalkulatorów.