Każdy z nas dochodzi w życiu do etapu szukania pracy. Jest to bardzo ważny moment w życiu, który decyduje o naszej przyszłości. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu do rozmowy rekrutacyjnej możemy znaleźć wymarzoną pracę. To, jak się przygotujemy do nich, zaważy bowiem na naszym dalszym losie. Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Jak wypaść na niej najlepiej? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz właśnie w tym artykule.
Trzeba jednak przyznać, że nie tylko przygotowanie merytoryczne jest ważne. Ważna jest również nasza aparycja, ubiór. Powiedzenie „jak Cię widzą, tak Cię piszą” również obowiązuje podczas rozmowy rekrutacyjnej. Ponadto, strój kandydata starającego się o dane stanowisko naprawdę potrafi dużo zdradzić.
Dlaczego odpowiedni strój jest aż tak ważny na rozmowie rekrutacyjnej?
Strój na rozmowie kwalifikacyjnej potrafi zdradzić kandydata bardzo szybko. Warto więc przemyśleć każdy element swojej garderoby. Zły strój na rozmowę kwalifikacyjną potrafi od razu zdyskwalifikować przyszłego kandydata.
Pamiętaj natomiast, że Twój strój powinien być komfortowy bez względu na to czy rozmowa będzie w urzędzie, banku czy w korporacji. Jeśli wybierzesz strój, w którym źle się czujesz to automatycznie nie będziesz czuć się dobrze podczas rozmowy i trudniej będzie Ci się skupić na pytaniach rekrutacyjnych.\
Podpowiadamy jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną
Nasz ubiór przede wszystkim powinien być czysty, schludny, wyprasowany i pachnący. Na wstępie możemy sobie darować koszulę którą nosiliśmy parę dni pod rząd. Nasz ubiór również nie powinien być wyzywający – przyszły pracodawca źle patrzy na taki strój. Podobnie jest z butami – brudne obuwie dyskwalifikuje nas na wstępie.
Należy również podkreślić, że ubiór zależy od miejsca pracy. Jeśli wybieramy się na rozmowę przykładowo do urzędu, to warto postawić na trochę bardziej formalny strój, aniżeli w przypadku rozmowy na stanowisko grafika. Na spotkanie rekrutacyjne możemy się wybrać w codziennym stroju tylko pod warunkiem, że dana oferta na to pozwala. Natomiast zawsze milej widziane jest nieco bardziej formalne i z klasą ubranie.
Natomiast, jeśli chodzi o kolorystykę to w miejscach pracy bardziej formalnych należy postawić na neutralne i stonowane kolory. Świetnie się zatem sprawdzi beż, szarość, brąz, granat czy ciemna zieleń.
Jeśli chcesz koniecznie postawić na czerń to dodaj do niej białą koszulę lub marynarkę. Co do struktury ubioru to zdecydowanie ubrania bez wzorów będą tu przodować.
Z kolei, ubiegasz się o stanowisko artystyczne to trochę żywego koloru nie zaszkodzi. Wręcz przeciwnie, żywe kolory pozwolą siebie bardziej wyrazić.
Przeczytaj też, jak znaleźć ciekawy pomysł na biznes na wsi
To tylko czy aż rozmowa?
Rozmowa o pracę jest jednym z najistotniejszych elementów rekrutacji. To od niej zależy czy dostaniemy daną posadę. Nie można oczywiście poświęcać jej zbyt dużo uwagi i starań. Musimy zachowywać się na niej naturalnie i nie kłamać.
To jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną to tylko jeden z elementów na jakie musimy tutaj zwrócić uwagę. Kwestii tej jak i paru innych po prostu nie możemy pominąć. Warto włożyć wszystkie swoje siły w to, aby wypaść jak najlepiej, ale oczywiście nie możemy przesadzać. Może to doprowadzić do sytuacji, kiedy po prostu poczujemy się wypaleni i nic dobrego z tego nie wyniknie. Rekruterzy nawet jeżeli by chcieli, nie mogą przyjąć wszystkich pracowników, jacy ich pozytywnie zaskoczą. Miejsca są ograniczone. Warto próbować węc swoich sił również i w innych zespołach.
Jakich stylizacji unikać na rozmowie kwalifikacyjnej?
Z pewnością każdy z nas jest w stanie wymienić stylizacje, jakie wolałby uniknąć w trakcie rozmowy. Na pewno odpadają tutaj luźne bluzy i dresy. Nie będzie to wyglądało najlepiej w zestawieniu z rekruterem, który zapewne ubierze coś eleganckiego.
Warto tutaj również podkreślić, że istotne znaczenie ma również i sam rodzaj stanowiska na które aplikujemy. Jeżeli chcemy znaleźć pracę jako pracownik fitness, może strój dresowy nie będzie najgorszą opcją – w końcu rekruter może poprosić o zaprezentowanie naszych możliwości!
Co do stylizacji – nie powinniśmy również przesadzać. Strój nie może być zbyt oficjalny. Powinniśmy uniknąć zbyt odkrytych sukienek. Takie stylizacje najlepiej zostawić na wieczór czy też imprezę firmową, niż przychodzić w niej pierwszy raz do pracy.
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną aby nie rzucać się za bardzo w oczy?
Kolor to aspekt któremu również powinniśmy poświęcić chociaż odrobinę uwagi. Nawet jeśli strój jest naprawdę dobry, możemy go zepsuć dodając zbyt dużo za bardzo wyrazistych kolorów. We wszystkim trzeba zachować umiar. Przykuwając na siebie zbyt dużą uwagę wyrazistymi kolorami, osoby którymi będziemy się otaczać, prawdopodobnie tylko to zapamiętają z naszego spotkania. Więc jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? Po prostu tak jak lubisz, zachowując umiar i nie przeginając w żadną skrajną stronę.
Przeczytaj też https://bookslandia.net.pl/jak-dziala-kalkulator-urlopu-wypoczynkowego/